Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia
ZALOGUJ

Dlaczego warto?

„Planeta Energii” to …

autorski program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw.

W ramach programu dzieci dowiadują się, czym jest i skąd bierze się prąd oraz jakie są jego podstawowe źródła. Poznają zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania w pobliżu obiektów energetycznych, podczas burzy i w przypadku porażenia prądem. Uczą się także, jak racjonalnie i przyjaźnie dla środowiska korzystać z energii elektrycznej.

Nowością VII edycji „Planety Energii” jest szczególny rodzaj energii – energia świetlna. Dzieci poznają zjawiska fizyczne związane z optyką i zastosowania światła odbitego na przykład w odblaskach, dzięki którym można zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, szczególnie po zmroku.

Program realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I–III szkół podstawowych. Ich zadanie polega na przeprowadzeniu ciekawych lekcji na temat energii elektrycznej na podstawie udostępnionych przez Grupę Energa materiałów dydaktycznych.

Zabawa z nauką w tle

„Planeta Energii” to dla najmłodszych niezapomniana przygoda oraz udział w niecodziennych eksperymentach i doświadczeniach pobudzających zainteresowanie nauką, otaczającym nas światem i zachodzącymi w nim zjawiskami.

Planeta Energii w Gdańsku (36).jpg

 

 - Nawet najmłodszych uczniów można zainteresować trudnymi tematami i naukami ścisłymi, o ile są im one podane w przystępnej formie. Program „Planeta Energii” przyciąga nauczycieli i uczniów, ponieważ ukazuje naukę w ciekawy i nietuzinkowy sposób, uczy poprzez zabawę i pozwala bawić się, ucząc – mówi Tomasz Rożek, ambasador programu, fizyk, popularyzator nauki, dziennikarz oraz gospodarz programu „Sonda 2” w TVP 2. – Ogromną zaletą programu jest także to, że ciągle się rozwija. W tym roku będziemy zgłębiać nowy temat: energię światła odbitego, która jest bardzo przydatna przy zapewnianiu bezpieczeństwa pieszych na drodze. 

 

Udział w „Planecie Energii” to dla nauczycieli znakomita okazja, by wyjść poza schemat zajęć szkolnych i w kreatywny sposób poprowadzić lekcje na temat prądu. Niezwykle pomocne będą tu udostępnione przez Grupę Energa materiały dydaktyczne opracowane przez Oficynę Wydawniczą Multico oraz scenariusze lekcji przygotowane przez dr. Tomasza Rożka. W każdym z nich określone zostały: cele zajęć, przewidywane osiągnięcia, metody i formy pracy, potrzebne materiały pomocnicze, przebieg zajęć oraz sugerowane prace domowe. Scenariusze można modyfikować, wnosić własne pomysły, uwzględniając specyfikę swojego środowiska lokalnego oraz potrzeby i możliwości dzieci. Do zeszytu dołączona została płyta CD zawierająca materiały pomocnicze do lekcji, pytania sprawdzające, zdjęcia różnych obiektów energetycznych oraz film pokazujący łuk elektryczny.

 


Energetyczne nagrody

 

10 zwycięskich klas wygrywa dwudniową wizytę mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w swojej miejscowości lub wyposażenie sali lekcyjnej w nowoczesny sprzęt multimedialny o wartości 30 000 złotych.

W miasteczku na gości czeka mnóstwo atrakcji, w tym fascynujące eksponaty, niecodzienne eksperymenty i interaktywne doświadczenia, film 3D oraz multimedialne zabawy i quizy z supernagrodami.

Zwycięskie klasy otrzymają także laptopa z oprogramowaniem i zestaw edukacyjnych klocków oraz film o elektrowni wodnej, książkę „W krainie prądu elektrycznego” i planetowe upominki dla każdego ucznia.

Planeta Energii w Giżycku (2).jpg

Uczniowie 50 wyróżnionych klas otrzymają edukacyjne upominki i dyplomy. Wyróżnionym klasom zapewniamy także bezpłatny transport do mobilnego centrum nauki „Planety Energii” (do 120 km).

Planeta Energii w Iławie (2).jpg

Nauczyciele biorący udział w konkursie otrzymają certyfikat, a wszyscy uczestnicy – dyplomy. Dodatkowo na każde dziecko odwiedzające miasteczko czeka nagroda gwarantowana – książeczka „W krainie prądu elektrycznego”.

Planeta Energii w Lesznie (14).jpg

Planeta Energii w Lesznie (10).jpg

W ramach przeprowadzanych w miasteczku konkursów i quizów najbardziej aktywne dzieci otrzymują planetowe upominki, m.in. puzzle, gry memo i wiele innych nagród.

IMG_4170.jpg

Slajder 1.jpg


„Planeta Energii” doceniona przez nauczycieli

Przeprowadzone na zlecenie Grupy Energa badanie satysfakcji nauczycieli potwierdza, że formuła edukacji w ramach „Planety Energii” pozwala skutecznie przekazywać dzieciom wiedzę nt. energii elektrycznej (tak uważa 98 proc. badanych) oraz urozmaica program nauczania klas I–III (97 proc.). Nauczyciele są także zdania, że program zwiększa zainteresowanie najmłodszych nauką (96 proc.), pobudza kreatywność uczniów (93 proc.) oraz uczy samodzielnego myślenia (92 proc.).

 


 

Patroni „Planety Energii”

Patronat honorowy nad programem „Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. 

logo_minister.png

1264-0-1-oryg.jpg

 

Patronat medialny nad programem „Planeta Energii” sprawuje program „Sonda 2” emitowany w TVP 2.

logo_sonda_final_finalow.jpg
TVP2_na _jasne_tla_Pantone158_RGB232_117_19.jpg
 

Partner:

ENERGA Edukacja.jpg

Regulamin konkursu znajduje się tutaj.

Materiały dydaktyczne znajdują się tutaj.