Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia
ZALOGUJ

Aktualności

Planeta Energii SOND(A)uje telewizję!

Planeta Energii SOND(A)uje telewizję!

Drodzy Planetowicze!

Jest nam niezmiernie miło poinformować Was, że program „Sonda 2” emitowany na kanale TVP2 sprawuje patronat medialny nad VII edycją „Planety Energii”.

sonda 1.jpg

 

Gorąco zachęcamy Was do oglądania tego popularnonaukowego programu, którego gospodarzem jest nasz planetowy ambasador dr Tomasz Rożek.

sonda 2.jpg

„Sonda 2” zabierze Was w podróż po świecie współczesnej nauki i techniki, podczas której poznacie różne tajemnicze i skomplikowane zjawiska naukowe. Z odcinka poświęconego światłu (który możecie obejrzeć klikając tutaj), dowiecie się na przykład jak to się dzieje, że w nocy tak wyraźnie widać księżyc. Przecież nie jest on źródłem światła! Światło księżycowe jest odbitym światłem słonecznym, dlatego księżyc można nazwać gigantycznym odblaskiem! :)

A czy wiecie, że światło odbite ma wiele zastosowań? Na pewno spotkaliście się z tym zjawiskiem na drodze! Odblaski zamieszczane są np. na rowerach, specjalną odblaskową folią pokrywane są znaki drogowe, a do malowania pasów na jezdni używa się specjalnych odblaskowych farb.

Również Wy możecie świecić światłem odbitym! Wystarczy, że założycie kamizelkę lub kurtkę z odblaskowymi elementami. Możecie także nosić opaskę samozaciskową albo odblaskowe breloki. Dzięki nim zwiększycie swoją widoczność na drodze, szczególnie w jesienne i zimowe dni, kiedy szybciej robi się ciemno!

O energii świetlnej i zjawiskach fizycznych związanych z optyką dowiecie się także podczas tegorocznej edycji „Planety Energii”. Ale to nie wszystko, co łączy „Sondę 2” z naszym programem. W odcinku poświęconym gwałtowanym zmianom zachodzącym na naszej planecie (który znajdziecie tutaj), zobaczycie jeden z wielu fascynujących eksponatów z mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”, przy pomocy którego łatwiej zrozumieć jak działa ziemskie pole magnetyczne i jak wiele mu zawdzięczamy. A wszystko dzięki temu, że Ziemia jest ogromnym magnesem.

sonda 3.jpg

Planetowicze! Gorąco zachęcamy Was do oglądania „Sondy 2”. Nowe odcinki programu możecie zobaczyć w każdą sobotę i niedzielę o godz. 14.35 w TVP2! A odcinki już wyemitowane znajdziecie tutaj.

Polecamy!

Ekipa „Planety Energii”! :)