Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia
ZALOGUJ

Aktualności

Elektryzujące emocje w Cieszynie!

Planetowicze,

kto z Was był kiedyś na cieszyńskim Rynku? Ręka w górę! Prawda, że jest piękny?! Szczególnie o poranku, gdy promienie słoneczne rozświetlają studnię z figurą św. Floriana, przy której można zobaczyć… mobilne centrum nauki „Planeta Energii”!!!

Bo właśnie na Rynku rozgościła się planetowa ekipa, która przez dwa dni – 15 i 16 maja – zapraszała mieszkańców miasta do udziału w niecodziennych pokazach i eksperymentach naukowych.

Na „Planecie Energii” jako pierwsi pojawili się zwycięzcy naszego konkursu – dzieci z klasy III C i panie Marta Koplejewska oraz Monika Lenartowicz z cieszyńskiego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych, które przyniosły ze sobą ogromne transparenty!

IMG_6193.jpg

IMG_6210.jpg

Po krótkiej zabawie z Profesorem Voltem i Energoludkiem, dzieci przecięły wstęgę i otworzyły bramy miasteczka dla mieszkańców Cieszyna :)

IMG_6216.jpg

IMG_6220.jpg

IMG_6229.jpg

Następnie wesoło podskakując najmłodsi wkroczyli na jego teren, by odebrać liczne gratulacje oraz wspaniałe nagrody – laptop, zestawy klocków i pamiątkową tablicę. Uczniowie otrzymali także kolorowe dyplomy z tytułem „Przyjaciela Planety Energii”.

IMG_6238.jpg

IMG_6270.jpg

IMG_6284.jpg

Ale to nie koniec niespodzianek! Jedną z nich przygotowały dzieci, które zgromadzonym gościom zaprezentowały wiersz Juliana Tuwima „Pstryk”:

„Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.

Bardzo łatwo:
Pstryk - i światło!...”

IMG_6260.jpg

Kolejną niespodziankę dla wszystkich przygotowały panie nauczycielki. Zgadniecie jaką? Podpowiemy Wam – słodką i przepyszną :)

IMG_6295.jpg

IMG_6347.jpg

IMG_6312.jpg

W końcu przyszedł czas na naukowe atrakcje „Planety Energii”. W kosmicznym Energobusie dzieci poznały historię prądu – od atomu po elektrownię. Młodzi naukowcy z ogromnym zaangażowaniem produkowali prąd, by rozświetlić miasto z klocków.

IMG_6453.jpg

Następnie udali się do planetowej „fabryki prądu”, w której poznali odnawialne źródła energii tj. woda, wiatr i Słońce. Dzieci same wytwarzały prąd uruchamiając model elektrowni wiatrowej i wodnej. Wzięły także udział w wyścigu samochodów elektrycznych, które zasilały energią wytworzoną podczas jazdy na rowerkach stacjonarnych.

IMG_6462.jpg

IMG_6465.jpg

IMG_6471.jpg

IMG_6492.jpg

Kolejny przystanek to kino 3D. Tutaj poznały profesora Elektro, który wyjaśnił im czym jest prąd elektryczny i jaką rolę odgrywa w naszym życiu oraz jak ważne jest, by świadomie z niego korzystać.

IMG_6512.jpg

Na koniec dzieci zawitały do planetowego Centrum energetycznych eksperymentów. Tutaj najmłodsi poznali impulsy elektryczne oraz sprawdzili ile prądu zużywają niektóre domowe urządzenia elektryczne. Planetowi eksperci wyjaśnili im także, jak bezpiecznie należy z nich korzystać.

IMG_6567.jpg   

IMG_6597.jpg

IMG_6611.jpg

IMG_6616.jpg

Uczniom bardzo spodobały się zabawy na świeżym powietrzu. Z zapałem rozwiązywali naszą energetyczną krzyżówkę, poznawali różne gniazdka elektryczne i układali puzzle.

IMG_6367.jpg

 

IMG_6391.jpg

IMG_6362.jpgIMG_6403.jpg

Gdy przyszedł czas, by się pożegnać, dzieci otrzymały planetowe upominki. Nie zabrakło także pamiatkowego zdjęcia :)

IMG_6644.jpg

IMG_6702.jpg

Po południu miasteczko odwiedzały całe rodziny. Nie tylko najmłodsi mieszkańcy Cieszyna z zaangażowaniem słuchali opowieści naszych ekspertów i uczestniczyli w doświadczeniach oraz pokazach. Również dorośli chętnie włączyli się do zabawy.

Panie Marta Koplejewska i Monika Lenartowicz głośno zachęcały gości do udziału w Energetycznym Turnieju Miast. Uczestnicy turnieju z całych sił pedałowali na rowerkach stacjonarnych, by wyprodukować jak najwięcej prądu i  wywalczyć tablicę multimedialną z akcesoriami dla cieszyńskiej placówki. Czy się udało? Dowiemy się w czerwcu!

Jeszcze raz dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas i wspaniałe emocje!

Pozdrawiamy, ekipa „Planety Energii” J