O programie

Planeta Energii to realizowany od 2010 roku autorski program edukacyjny Energi z Grupy ORLEN, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego pierwotną ideą było propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej i jej źródłach oraz bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu.

Wraz z rozwojem projektu materiały wzbogacono o treści pozwalające lepiej zrozumieć świat energii wokół nas, wpływ naszych zachowań na ochronę środowiska czy wspieranie zrównoważonego rozwoju. Aktualnie Planeta Energii chce zwrócić dodatkowo uwagę nauczycieli i uczniów na świat przyrody i potrzebę dbania o bioróżnorodność, zwłaszcza lokalną.

Projekt stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia. Jego formuła sprawia, że nawet abstrakcyjne i z pozoru niełatwe tematy, pobudzają u najmłodszych ciekawość do odkrywania świata, chęć aktywnego udziału w zajęciach poszerzających wiedzę i wpajających prawidłowe nawyki, postawy i zachowania.

Wsparcie dla nauczycieli i rodziców

Dzięki programowi Planeta Energii nauczyciele mogą skorzystać z multimedialnych materiałów i ćwiczeń, scenariuszy zajęć i kart pracy. Mogą one pomóc w przeprowadzeniu nieszablonowych lekcji i udowodnić uczniom, że nauka może być wspaniałą przygodą, wspierać rozwój ich zainteresowań oraz zrozumienie otaczającego je świata.

Planeta Energii wspiera także rodziców w procesie kształcenia dziecka. Umożliwia wspólne zdobywanie wiedzy dzięki udostępnionym na stronie internetowej materiałom, przygotowanym merytorycznie i interesująco przez ekspertów zaangażowanych przez Energę z Grupy ORLEN. Oglądanie misji i wykonywanie zadań sprawdzających wiedzę, może pozwolić rodzicom na spędzenie z dzieckiem czasu w ciekawy i angażujący sposób. Planeta bawiąc – uczy, nie tylko poprzez stronę www, ale także podczas wykonywania zadań zaproponowanych w scenariuszach dydaktycznych. Mogą one być inspiracją do wspólnych wycieczek, ale też akcji wpływających na rozwój dzieci i ich zaangażowanie w pożyteczne inicjatywy np. na rzecz oszczędzania zasobów czy ochrony przyrody w najbliższej okolicy.

Nauka poprzez zabawę z odrobiną rywalizacji

Planeta Energii skierowana jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych i przedszkolnych zerówek, czyli dzieci w wieku 6-10 lat. Udział w programie to dla nauczyciela znakomita okazja, by wyjść poza schemat standardowych zajęć i w kreatywny sposób przeprowadzić z dziećmi lekcje na temat zagadnień szeroko rozumianej energii oraz bioróżnorodności wokół nas. Na projekt składają się:

  • działania prowadzone w internecie (m.in. udostępnianie stale uzupełnianych materiałów edukacyjnych) na PlanetaEnergii.pl oraz w mediach społecznościowych
  • cykliczny konkurs dla klas 0-3 szkół podstawowych oraz zerówek przedszkolnych, który sprawdza jak w praktyce nauczyciele wykorzystują materiały do edukacji najmłodszych

 

Trzy krainy do odkrycia

W ramach trzech „misji” udostępnione są multimedialne materiały dotyczące energii elektrycznej i bezpiecznego z niej korzystania, racjonalnego podejścia do odpadów i zagadnień związanych z ochroną bioróżnorodności.

  • Najnowsza misja "Kraina bioróżnorodności" zaprasza na wyprawę, podczas której dzieci dowiadują się co to jest bioróżnorodność, poznają podstawowe czynniki zagrażające przyrodzie oraz nauczą się jak można ją chronić, zwłaszcza w najbliższym sąsiedztwie swojego domu i szkoły.
  • Kraina prądu uczy dzieci czym jest prąd, skąd się bierze oraz jakie są źródła energii. Dzięki niej dzieci poznają zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych.
  • Kraina odpadów natomiast edukuje jak segregować odpady, co się dzieje z nimi po wyrzuceniu oraz jak zapobiegać ich niepotrzebnemu powstawaniu w codziennym życiu.

 

O czym edukuje nowa edycja?

12. edycja zwraca uwagę na potrzebę ochrony ekosystemów wodnych. Głównym celem dydaktycznym jest zapoznanie dzieci z bogactwem bioróżnorodności obszarów podmokłych, ze szczególnym uwzględnieniem naturalnych ekosystemów wodnych Polski. Nowe treści przybliżą najmłodszym tematykę związaną z życiem jezior, rzek i torfowisk oraz mórz (w szczególności bioróżnorodności Morza Bałtyckiego). Dzięki temu uczniowie zdobędą wiedzę o otaczających ich środowiskach wodnych oraz o znaczeniu wody dla różnorodności rodzimych siedlisk i gatunków.

Każda z misji zrealizowana jest w formie multimedialnych lekcji, składających się z animacji wprowadzających do tematu, tłumaczących często trudne lub abstrakcyjne pojęcia oraz ćwiczeń przeznaczonych do rozwiązywania na tablicy interaktywnej czy też na ekranie komputera.

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym