Naładowani dobrą energią po wizycie w Czerwionce-Leszczynach!

Zwycięzcy naszego konkursu, uczniowie z klasy II b razem z panią Moniką Biesiadą ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Stanisława Moniuszki w Czerwionce-Leszczynach doskonale przygotowali się na wizytę ekipy „Planety Energii”. Zielone jak wiosenna trawa czapeczki, pięknie wykonane koszulki z napisem „Szkoła z dobrą energią” oraz specjalnie na tę okazję przygotowany transparent „Czerwionka-Leszczyny wita Planetę Energii”, już na dzień dobry powaliły nas na kolana!
IMG_6382.jpg

Profesor Wolt, gdy już nacieszył się widokiem wszystkich niespodzianek przygotowanych przez dzieci, ochoczo przystąpił do swojej pracy. Tradycyjnie rozpoczął od energetycznej rozgrzewki, do której zaprosił wszystkich gości. Gdy przyszedł czas na przecięcie wstęgi do miasteczka, nasz naukowiec postanowił jeszcze bardziej podgrzać atmosferę nawołując do głośnego odliczania. „5, 4, 3, 2, 1!” – najgłośniej jak się dało krzyczały dzieci razem z panią wychowawczynią, aż przedstawicielka klasy, Agatka ogromnymi nożyczkami przecięła wstęgę. Tym symbolicznym gestem otworzyła bramy naszego edukacyjnego miasteczka dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn.

IMG_6421.jpgAle to nie był koniec okrzyków! Wśród zgromadzonych nadal kogoś brakowało! Kogoś… z odległej planety! Oczywiście chodziło o Energoludka! Dzieci baaaardzo głośno go przywoływały. :)

IMG_6414.jpgW jego towarzystwie oraz przy udziale gości, w tym ambasadora „Planety Energii” dr Tomasza Rożka uczniowie z II b i pani Monika Biesiada otrzymali gratulacje, dyplomy oraz nagrody za naładowane energią lekcje o prądzie.

IMG_6493.jpgDo zwiedzania naszego mobilnego centrum nauki zwycięską klasę zaprosił Marcin, nazwany przez dzieci „Profesorem Frankensteinem”. J  Pierwszym przystankiem na trasie wycieczki po planetowej krainie był kosmiczny Energobus.

IMG_6542.jpgW nim drugoklasiści mieli okazję „zaprzyjaźnić” się z elektronami. Dużo radości wywołał eksperyment z balonem. Dzieci stwierdziły, że naelektryzowane włosy wyglądają jak po wizycie u fryzjera! Czy to oznacza, że nasi fryzjerzy w swoich salonach do stylizacji włosów używają balonów? ;) Hmmm? :) IMG_6538.jpg

Namiot „przepełniony energią” był następnym punktem programu. Tutaj dzieci zatrzymały się nieco dłużej, by pobawić się modelami elektrowni wiatrowej i wodnej. W ten sposób poznały źródła energii odnawialnej i sposoby jej produkcji. Podczas zabawy uczniowie wspólnie doszli do wniosku, że do wytworzenia prądu potrzebne jest dużo energii na przykład wiatru, wody lub siły własnych mięśni, dlatego trzeba go oszczędzać. 

Elektrownia wiatrowa.jpgNa stanowisku z torem wyścigowym wszyscy chcieli się wykazać, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Rywalizacja wprowadziła najmłodszych w doskonały nastrój i na seans filmu 3D udali się tanecznym krokiem „tańca prądu”, którego nauczyli się od profesorka Wolta. W kinie uczniowie otrzymali specjalne okulary i rozsiedli się na wygodnych pufach, by po chwili przenieść się do kosmicznej krainy Energoludków.

IMG_6639.jpgKolejne atrakcje czekały na zwycięzców w strefie eksperymentów. Tutaj dzieci mogły sprawdzić, ile energii zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego i jaka jest różnica w ilości pobieranego prądu przez żarówkę zwykłą i ledową. Każdy też uważnie słuchał co warto robić, aby w domu zużywać jak najmniej prądu.

IMG_6747.jpg

Do kuli plazmowej, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, uczniowie ustawiali się w kolejce. Wszyscy chcieli „dotknąć prądu”, bez żadnego ryzyka!
IMG_6738.jpg

Przy kolejnym stanowisku dzieci miały okazję dowiedzieć się, co to jest piorun i dlaczego podczas burzy nie należy chować się pod drzewem. Mogły także sprawdzić czy można wytworzyć prąd z cytryny lub z… ziemniaka. Duże wrażenie na najmłodszych zrobił też model Energoludka, dzięki któremu dzieci miały okazję poznać rolę impulsów elektrycznych w naszym ciele.

IMG_6671.jpg

Na zakończenie uczniowie ochoczo uczestniczyli w zabawach na świeżym powietrzu. Dzieci bezbłędnie przeprowadziły segregację odpadów na tablicy magnetycznej, dopasowały różne rodzaje wtyczek do odpowiednich gniazdek elektrycznych i rozwiązały energetyczną krzyżówkę. Wszyscy próbowali także zmierzyć się z planetowym „wężem elektrycznym”.

IMG_6775.jpgNa koniec wizyty dzieci przygotowały kolejną niespodziankę, czym miło zaskoczyły naszą ekipę ;) Najmłodsi odśpiewali własną piosenkę o prądzie, której słowa brzmiały: „Prąd, prąd, prąd – mądrze z niego korzystaj! Prąd, prąd, prąd – dla dobra mej planety! Oszczędzamy prąd bo…, oszczędzamy prąd bo… to nasza wspólna sprawa!”. Występ zakończyły okrzykiem: „Tak się cieszy, tak się cieszy II b!” :)

Od godziny 15:00 miasteczko było otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta. Oczywiście tradycyjnie wystartował Energetyczny Trudniej Miast, czyli wspólna rywalizacja o dodatkową nagrodę dla klasy II b. Do zabawy przyłączyli się nawet lokalni sportowcy. Wszystko dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Moniki, rodziców i dyrekcji szkoły!

Baaaaardzo podobała się nam wizyta w Czerwionce-Leszczynach! Dziękujemy za tak ogromną i pozytywną dawkę energii!

Pa!

Mecenas projektu:

Patronat honorowy:

Patronat medialny: