Planetowicze!
W Tychowie, w którym gościliśmy 16 i 17 maja pogoda nas nie rozpieszczała – było, mokro, zimno i wietrznie. L Ale nasza planetowa ekipa, niezależnie od aury zawsze jest gotowa na spotkanie ze wszystkim spragnionymi wiedzy i dobrej zabawy oraz by świętować ze zwycięzcami konkursu „Planeta Energii”. Tym razem odwiedziliśmy dzieci z klasy I a i panią Dorotę Galińską ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tychowie! Pomimo deszczu, gradu i burzy, zabawa była przednia!
Profesorek Wolt przywitał najmłodszych elektryzującą rozgrzewką. I postawił warunek, że muszą w niej uczestniczyć również dorośli goście, jeżeli chcą przekroczyć bramy naszego miasteczka. Wtedy już wszyscy ochoczo podskakiwali i robili piruety. ;)
Wstęgę do miasteczka w imieniu klasy przeciął Hubert, po czym najmłodsi tanecznym krokiem wyruszyli do krainy prądu! Przed deszczem goście schronili się w jednym z naszych namiotów, gdzie odbyło się wręczanie nagród i dyplomów. Podczas uroczystości wszyscy pękali z dumy, że klasa I a z Tychowa znalazła się w elitarnym gronie 11 zwycięskich klas w konkursie „Planeta Energii”!
Na koniec części oficjalnej uczniowie odśpiewali fantastyczną piosenkę o energii elektrycznej, do której przygotowali specjalną choreografię z kolorowymi balonami! Ale to nie koniec niespodzianek dla naszej ekipy. Dzieci przygotowały także przepiękną laurkę z podziękowaniami. Jeszcze raz bardzo dziękujemy. ;)
W końcu przyszedł czas na poznawanie atrakcji naszego miasteczka. W namiocie prezentującym odnawialne źródła energii dzieci chętni włączyły się do zabawy. Elektrownię wodną uruchomił Konrad. Madzia i Julka uczestniczyły w wyścigu samochodów elektrycznych, zasilanych prądem, które dziewczynki produkowały pedałując na rowerkach stacjonarnych. Swoich możliwości spróbowali też Kamil i Szymon.
Zjawisko elektryzowania ciał dzieci poznały na przykładzie eksperymentu z balonem, który bardzo łatwo można naelektryzować pocierając nim o włosy. Na ochotnika do doświadczenia zgłosiła się Nikola, której włosy jak za dotknięciem magicznej różdżki uniosły się w górę!
Prąd, dzięki któremu włączały się światła w domku Energoludków, dzieci produkowały kręcąc korbą. Z wielką chęcią zrobili to Ola i Kacper!
Z Energoludkami mali zwycięzcy spotkali się także w kinie 3D. Efekty specjalne zrobiły na nich wielkie wrażenie! Okrzyki zaskoczenia spowodowane latającymi przedmiotami, np. rakietą, słychać było w całym miasteczku! ;) Od profesora Elektro z trójwymiarowego filmu dzieci dowiedziały się między innymi, że bardzo ważne jest, aby sposób wytwarzania energii elektrycznej był przyjazny dla środowiska.
Eksperymenty i eksponaty w ostatnim z naszych kosmicznych namiotów również wzbudziły w uczniach wielkie emocje! Okrzykom „łoł!” i „łał!” nie było końca, kiedy mogły dotykać kuli plazmowej. Przy tej okazji dowiedziały się też, że szkło jest izolatorem i nie przewodzi prądu.
Jednak uczniom najbardziej spodobał się eksperyment z induktorem Ruhmkorffa oraz stanowisko z magnesami. Dzieci mogły zobaczyć jak powstają miniaturowe „pioruny” i przy okazji poznać zasady bezpieczeństwa, o których powinno się pamiętać podczas burzy.
Natomiast działanie magnesu bardzo rozbawiło dzieci! Uśmiechy od ucha do ucha pojawiły się, gdy zobaczyły, że magnes przyciąga do siebie opiłki metalu, które połączone razem tworzą obraz małego słodkiego jeżyka! Brakowało tylko jabłuszka, które można położyć na jego grzbiecie ;)
Oprócz salw śmiechu i okrzyków zdziwienia, były też momenty ciszy. Uczniowie w ogromnym skupieniu wysłuchali informacji o tym, że Ziemia jest źródłem pola magnetycznego. Ziemskie pole magnetyczne chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym. Pomaga żeglarzom i turystom, dzięki kompasowi trafić do celu.
Na zakończenia podróży po krainie prądu mali odkrywcy otrzymali planetowe upominki.
Mieszkańcy Tychowa z ogromnym zaangażowaniem walczyli o dodatkową nagrodę dla swojej szkoły w Energetycznym Turnieju Miast. Czy zwyciężą w naszym konkursie okaże się już w czerwcu.
Fajnie było u Was gościć! Zgromadzoną u Was pożywną energię zabieramy w dalszą drogę! Trzymajcie się ciepło;)