Kumulacja pozytywnej energii na Stadionie Energa w Gdańsku!

Hej Planetowicze,

Gdańsk to ostatnie miasto na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki „Planeta Energii. To tutaj gościliśmy 23 i 24 maja dzięki uczniom z klasy II e i pani Ewelinie ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Gdańsku. Na miejscu przywitało nas cudowne Słońce, którego promienie wspaniale odbijały się od bursztynowej kopuły Stadionu Energa Gdańsk. :)

Planeta Energii w Gdańsku (2).jpgDzieci ze zwycięskiej klasy pojawiły się przed miasteczkiem w doskonałych humorach i w czarnych jak węgiel czapeczkach ;) Gości przywitał profesor Wolt, który przygotował dla najmłodszych energetyczny taniec oraz melodyjne przyśpiewki o prądzie. Gdy do dzieci dołączył Energoludek, nadszedł czas na uroczyste otwarcie miasteczka.

Planeta Energii w Gdańsku (4).jpgW imieniu klasy wstęgę przeciął Kuba, po czym laureaci wkroczyli do naszego naukowego centrum!

Planeta Energii w Gdańsku (5).jpgTam czekały na zwycięzców liczne i w pełni zasłużone gratulacje oraz wspaniałe nagrody – laptop, klocki Lego i dyplomy dla wszystkich dzieci!

Planeta Energii w Gdańsku (10).jpgPlaneta Energii w Gdańsku (11).jpgW końcu nadszedł moment wyczekiwany przez uczniów od wielu miesięcy – wyprawa do fascynującego świata energii elektrycznej!
Planeta Energii w Gdańsku (6).jpg

W Energobusie dzieci dowiedziały się, że my i wszystko co nas otacza składa się z atomów. Poznały ładunki dodatnie i ujemne oraz dowiedziały się, że ładunki o przeciwnych znakach przyciągają się, a o takich samych odpychają. Eksperyment z balonem pomógł im zrozumieć zjawisko elektryzowania.

Planeta Energii w Gdańsku (13).jpgDzieci mogły także same wyprodukować prąd, dzięki któremu domek Energoludków rozbłysnął kolorowymi światełkami. :)

Planeta Energii w Gdańsku (16).jpgW kosmicznym namiocie z odnawialnymi źródłami energii najmłodsi z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w wyścigu samochodów elektrycznych. Autka zasilane były prądem, który dzieci same musiały wyprodukować pedałując na rowerkach stacjonarnych. Im szybciej zawodnik ruszał nogami, z tym większą prędkością poruszała się wyścigówka. Emocji było co nie miara!

IMG_0477.jpgGdy uczniowie poznali już zasady działania elektrowni wodnej i wiatrowej, przyszedł czas na mały odpoczynek w naszym kinie 3D. Dzieci usiadły wygodnie na zielonych pufach, by już po chwili odwiedzić Energoludki na ich kosmicznej „Planecie Energii”.

IMG_0493.jpgOstatnim punktem na trasie wycieczki był namiot eksperymentów. Tutaj dzieci mogły budować obwody elektryczne, dzięki czemu łatwiej było im zrozumieć jak w domu zbudowana jest sieć elektryczna.

Obwód elektryczny.jpgDowiedziały się także co zrobić, gdy porazi kogoś prąd i gdzie można schować się podczas burzy. Poznały również numer alarmowy 112.

Planeta Energii w Gdańsku (25).jpgPlaneta Energii w Gdańsku (26).jpgNa koniec wycieczki uczniowie poznawali wtyczki elektryczne z całego świata oraz zasady segregacji śmieci. Sprawdzili także swoją zręczność w zabawie z wężem elektrycznym. To zadanie okazało się najtrudniejsze :)

IMG_0674.jpgMiłym zwieńczeniem wizyty w naszym miasteczku były planetowe upominki, które wręczył dzieciom dr Tomasz Rożek. Okazało się jednak, że uczniowie marzą o jeszcze jednej nagrodzie – by przytulić się do pana Tomka znanego im także z telewizyjnego programu naukowego „Sonda 2”!

IMG_0756.jpgWizyta „Planety Energii” w Gdańsku nie tylko kończy naszą podróż po Polsce. To także ostatnie miasto, w którym odbył się Energetyczny Turniej Miast. Już 3 czerwca ogłosimy jego wyniki i dowiemy się która szkoła otrzyma dodatkową nagrodę w postaci interaktywnej tablicy z oprogramowaniem i akcesoriami!

Planeta Energii w Gdańsku (39).jpgKoniecznie śledźcie naszą stronę i profil na Facebooku!

Do usłyszenia!

Załączniki

Obwód elektryczny.jpg

Planeta Energii w Gdańsku (2).jpg

Planeta Energii w Gdańsku (4).jpg

Planeta Energii w Gdańsku (5).jpg

Planeta Energii w Gdańsku (10).jpg

Planeta Energii w Gdańsku (11).jpg

Planeta Energii w Gdańsku (13).jpg

Planeta Energii w Gdańsku (16).jpg

Planeta Energii w Gdańsku (25).jpg

Planeta Energii w Gdańsku (26).jpg

Obwód elektryczny.jpg

Planeta Energii w Gdańsku (39).jpg

Planeta Energii w Gdańsku (6).jpg

Mecenas projektu:

Patronat honorowy:

Patronat medialny: