Planetowicze!
Każda nasza planetowa wizyta jest inna i każda niesie ze sobą cudowne przeżycia i pozytywne emocje, które chowamy na pamiątkę głęboko w sercach. Niezmiernie cieszą nas szerokie uśmiechy naszych gości i ciepłe przyjęcie! W Lesznie nie było inaczej. Dzięki uczniom ze zwycięskiej klasy II c i pani Annie Dratwińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej, 9 i 10 maja na Rynku przeżyliśmy wspaniałą przygodę!
Dzieci ze zwycięskiej klasy pojawiły się w miasteczku w zaprojektowanych przez siebie koszulkach. Z przodu znajdowało się logo szkoły, a na plecach imię ucznia, odcisk dłoni oraz numer z dziennika ;) Wszystko po to, by się wyróżnić i nikogo nie pomylić! :) Przechodniów o sukcesie uczniów informowały dwa ogroooomne transparenty! Jeden zawierał nazwę i logo szkoły, a drugi napis „Planeto Energii witaj!”.
Przed miasteczkiem przywitał dzieci nasz niezawodny Profesor Wolt. Nie obyło się bez energetycznej rozgrzewki i szalonego tańca prądu. Po takim wstępie wszyscy goście byli już gotowi do niezwykłej przygody na Planecie Energii ;) Wśród okrzyków radości i głośnego odliczania Maks przeciął wstęgę do miasteczka, po czym cała klasa II c w towarzystwie zgromadzonych gości dumnie wkroczyła na jego na teren.
Wtedy przyszedł czas na nagrody. Obecny podczas uroczystości ambasador naszego programu, dr Tomasz Rożek, pochwalił dzieci za wspaniałe pomysły i niesamowite projekty, które uczniowie zrealizowali podczas konkursu oraz pogratulował zwycięstwa. Do gratulacji przyłączyli się wszyscy zgromadzeni goście, łącznie z Panem Prezydentem Miasta, który z każdym dzieckiem przybił „piątkę”!
Po wręczeniu pamiątkowej tablicy, edukacyjnych nagród i dyplomów dzieci razem z Profesorkiem Marcinem wyruszyły w ekspedycję do krainy prądu!
W naszym kosmicznym Energobusie najmłodsi dowiedzieli się, jak to się dzieje, że płynie prąd. Sami mogli go także wytworzyć, by oświetlić makietę miasta zbudowanego z klocków Lego. Dzieci usłyszały, że energię elektryczną można przesyłać na bardzo dalekie odległości. Poznały też kilka zasad oszczędzania prądu. Ogromne rozbawienie wśród uczniów wywołało pytanie Profesora Marcina, czy pamiętają o wyłączaniu światła w… lodówce J A Wy pamiętacie? :) :) :)
W namiocie z odnawialnymi źródłami energii swoich sił spróbował Eryk, który kręcąc korbą przymocowaną do wiatraka pomógł Profesorwi Marcinowi wyjaśnić dzieciom pracę elektrowni wiatrowej. A z pomocą Igora, który pompował wodę, Profesor wytłumaczył uczniom jak działa elektrownia wodna. Ogromny entuzjazm wśród najmłodszych wzbudziła makieta z torem wyścigowym. Każdy chciał pedałować na rowerku stacjonarnym, żeby wytworzyć jak najwięcej prądu i wygrać w wyścigu samochodów. Trzeba było wykazać się nie lada siłą i kondycją!
Kolejna atrakcja naszego naukowego centrum to kino 3D. Tutaj uczniowie obejrzeli trójwymiarowy film o Energoludkach i ich odległej planecie!
Niespodziankom nie było końca! W końcu przyszedł czas na eksperymenty. Każdy chciał dotknąć kuli plazmowej, sprawdzić ile prądu zużywają różne żarówki, ale także pochwalić się wiedzą na temat prądu.
Jak się okazało ulubionym tematem drugoklasistów były baterie i akumulatory! Wiedzieli dosłownie wszystko nt. miejsc ich składowania, możliwości wielokrotnego ładowania czy urządzeń, których są częścią składową, takich jak samochód, telefon komórkowy czy laptop. Nasza ekipa była pod ogromnym wrażeniem wiedzy dzieci!
Laureaci mieli także okazję wystąpić przed kamerą :) W miasteczku gościliśmy bowiem ekipę telewizyjną z programu „Pytania na Śniadanie”. Pani Anna Dratwińska oraz Maks i Karolinka, udzielili krótkiego wywiadu, w którym opowiedzieli co najbardziej podobało im się na „Planecie Energii”. Ich wypowiedź oraz całą relację z wizyty miasteczka w Lesznie będziecie mogli obejrzeć w najbliższą sobotę w godzinach porannych na kanale TVP2! Zapraszamy! :)
Dziękujemy Wam, za wspólną naukę i zabawę w Lesznie!
Trzymajcie się ciepło!
Pa!