Czy można w łatwy i przystępny sposób uczyć dzieci czym jest prąd, OZE i konwersja energii? Można, ale wymaga to odpowiedniej wiedzy i podejścia nauczycieli. Właśnie z myślą o pedagogach powstała Akademii Planety Energii. W szkoleniu dla nauczycieli wzięło udział 25 pedagogów. Dzięki wiedzy, jaką zdobyi, prowadzone przez nich lekcje na pewno zmienią się w ciekawą i angażującą uczniów przygodę.
Akademia Planety Energii to dwudniowe warsztaty skierowane do nauczycieli zwycięskich i wyróżnionych klas, które wzięły udział w programie Planety Energii. W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 300 szkół, cztery z nich znalazły się w gronie zwycięzców, a kolejnych 20 zostało wyróżnionych. Wszyscy nagrodzeni nauczyciele wzięli udział w Akademii Planety Energii - dwudniowych warsztatach, które pod koniec wrześnie odbyy się w w Centrum Hevelianum w Gdańsku.
Nauka przez zabawę
– Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej mają na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. To w dużej mierze od nich zależy, czy i w jakim stopniu uczniowie zaangażują się w naukę przedmiotów ścisłych. Czy zakiełkuje w nich chęć rozumienia świata i zjawisk, jakie w nim zachodzą – mówi ambasador Planety Energii, dr Tomasz Rożek. – W czasie zajęć akademii przekazujemy nauczycielom narzędzia, dzięki którym będą mogli wprowadzać najmłodszych w świat nauki przez zabawę i eksperymenty, które zobrazują im skomplikowane zjawiska.
Energia, środowisko i rozwój osobisty
Tematyką tegorocznych warsztatów była energia przyszłości, o której opowiedział dr. Tomasz Rożek, bioróżnorodność i zakładanie przyszkolnych łąk kwietnych (Maciej Podyma – Fundacja Łąka), praktyczne aspekty edukacji w zakresie sortowania i przetwarzania odpadów oraz zero west w praktyce (Marta Krawczyk – autorka scenariuszy merytorycznych do tegorocznej nowej Krainy Odpadów). Dzięki nim nauczyciele zobaczyli proste eksperymenty i doświadczenia, które będa mogli wykonywać na lekcjach z dziećmi .
Dodatkowo pojawił się panel zatytułowany „Dbanie o siebie – podstawą energii wewnętrznej nauczyciela”, który poprowadziła psycholog Marzena Jasińska.