Jak efektywnie prowadzić nauczalnie zdalne lub hybrydowe i wykoprzystywać do tego nowoczesne i bezpieczne narzędzia? Chcąc pomóc dyrektorom i nauczycielom w codziennej pracy przeprowadzimy 200 szkoleń on-line dla szkół podstawowych z zakresu zdalnej edukacji. Pokażemy m.in. jak przeprowadzić ciekawe oraz angażujące zajęcia z wykorzystaniem materiałów Planety Energii.
Celem projektu jest udzielenie dyrektorom i nauczycielom szkół podstawowych wsparcia we wdrażaniu oraz prowadzeniu efektywnej edukacji zdalnej lub hybrydowej (m.in. wideolekcji prowadzonych on-line) przy pomocy nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi w obliczu stale zmieniających się warunków pracy szkoły.
Korzyści dla nauczycieli
W ramach szkoleń uczestnicy:
- poznają możliwości nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi informatycznych, które będą wsparciem w czasie nauczania (również zdalnego i hybrydowego),
- zwiększą swoje kompetencje w zakresie obsługi dziennika elektronicznego oraz organizacji wideolekcji przy użyciu platform internetowych,
- uzyskają pomoc doradczą m.in. z metod prowadzenia zajęć na odległość, sposobu ich organizacji w skali całej szkoły oraz zasad zachowania higieny takiego nauczania (zapewnienie dodatkowych materiałów edukacyjnych oraz artykułów eksperckich),
- otrzymają pomoc w uzyskaniu bezpłatnych licencji do platform: CISCO Webex, Google G Suite czy MS Teams (w tym komplet instrukcji i materiałów),
- dowiedzą się, jak przeprowadzić ciekawe oraz angażujące zajęcia on-line m.in. z wykorzystaniem przykładowych zasobów projektu Planeta Energii.
Nauka z Planetą Energii
Fascynująca i angażująca – taka właśnie powinna być edukacja, również ta prowadzona w formie on-line. Planeta Energii to projekt, dzięki któremu nauczyciele klas I-IV szkoły podstawowej, mogą skorzystać z multimedialnych materiałów i ćwiczeń. Pomogą one przeprowadzić nieszablonowe zajęcia lekcyjne zorganizowane wokół dwóch krain – Krainy energii i Krainy odpadów. Pierwsza – zaprasza do wyruszenia na misję ratunkową, podczas której dzieci dowiedzą się czym jest prąd i skąd się bierze oraz jakie są źródła energii. Poznają też zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych. Druga – nowa misja – to tematy związane z odpadami. Uczy, jak segregować odpady, co się dzieje z nimi po wyrzuceniu i jak zapobiegać powstawaniu odpadów w codziennym życiu.
Nauka poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia sprawia, że nawet abstrakcyjne i z pozoru niełatwe tematy pobudzają u najmłodszych ciekawość do odkrywania świata i chęć aktywnego udziału w zajęciach.
Do każdego tematu opracowane są scenariusze lekcji dla nauczycieli do wydruku oraz karty pracy, które pomogą wzbogacić i urozmaicić zajęcia. Z materiałów można korzystać dowolnie, a każdy scenariusz - modyfikować i dopasować do potrzeb konkretnej szkoły czy klasy.
Planeta Energii to także konkurs dla dzieci i szkół. Do wygrania są atrakcyjne nagrody, m.in. bon o wartości 10 tys. zł dla zwycięskiej klasy i spotkanie z ambasadorem projektu, dziennikarzem, popularyzatorem nauki, dr. Tomaszem Rożkiem. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.planetaenergii.pl.
Przykładowe materiały:
- Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych - Zobacz animację
- Jak zapobiegać powstawaniu odpadów - Zobacz lekcję
- Przykładowy scenariusz lekcji - Pobierz
- Podręcznik użytkowania - Pobierz
- Regulamin konkursu - Pobierz
Kampania społeczna „Edukacja zdalna z energią” potrwa do 31 grudnia 2020 r. lub do osiągnięcia limitu szkoleń (decyduje kolejność zgłoszeń). Rejestracji można dokonać wyłącznie za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie www.edukacjazdalnazenergia.pl.