Zeskanuj wirtualny kod i posadź z nami prawdziwy las

Czy wiesz, że w ciągu doby tysiąc drzew może wyprodukować tyle tlenu, ile do życia potrzebuje 500 osób. Las o takim rozmiarze nie zawsze odradza się sam, dlatego zachęcamy wszystkich nauczycieli i uczniów do włączenia się w akcję sadzenia drzew. Wystarczy wziąć do ręki telefon i zeskanować dostępny na naszej stronie kod QR. Za każdym pobraniem kryje się "wirtualne drzewo", które już za kilka dni zostanie zamienione na prawdziwą sadzonkę. 

QR - Energa (3000px)Zeskanuj kod QR i pobierz "wirtualne drzewo", które my zamienimy na prawdziwą sadzonkę :)

„Wirtualne drzewa” to ogólnopolska akcja sadzenia drzew, w którą zaangażowała się również Planeta Energii. Do pobrania jest tysiąc "wirtualnych drzew". Każdy ma swój unikalny numer ID, który można wpisać w wyszukiwarce na stronie Dotlenieni.org i tym samym dowiedzieć się, gdzie zostanie posadzone. To najprostszy sposób na zaangażowanie się w ochronę środowiska.

Nie zwlekajcie i już teraz pobierzcie swoje "wirtualne drzewo" - dęby, buki, jodły i modrzewie czekają na swojego właściciela. 

Energa dla lasow

Co nam dają drzewa?

Drzewa pełnią bardzo istotną rolę dla życia na Ziemi:

  • ze wszystkich roślin najskuteczniej produkują tlen w atmosferze (jeden hektar lasu w ciągu doby wytwarza około 700 kilogramów tlenu, to tyle ile potrzebuje w ciągu dnia 2500 osób);
  • oczyszczają powietrze (doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie - ołów, kadm, miedź, cynk - które są szkodliwe dla zdrowia); 
  • są domem dla wielu organizmów;
  • dają ochłodę latem (mogą obniżyć temperaturę powietrza nawet o 11oC);
  • poprawiają nasz komfort życia (wpływają pozytywnie na samopoczucie, działają uspokajająco i motywują do działania);
  • ich właściwości wykorzystywane są również w medycynie naturalnej (buk czy dąb wspomaga koncentrację i twórcze myślenie). 

Jak możemy je chronić?

Istnieje wiele sposobów ochrony lasów. Jednym z nich jest ustanawianie rezerwatów czy pomników przyrody, parków krajowych, które zabezpieczają lasy przed wycinką drzew. Ważną rolę w ich ochronie odgrywają także strażnicy leśni, którzy dbają o to, by w lasach nie znajdowały się nielegalne składowiska śmieci, by nie wycinano drzew bez odpowiednich pozwoleń. Leśnicy pielęgnują też drzewostan i chronią go przed różnymi pasożytami czy chorobami. Istotne znaczenie ma także ochrona lasów przed pożarami.

Pamiętajmy, że las to nasze wspólne dobro. Można go chronić na wiele sposobów, np. nie wyrzucając do niego śmieci. Wybierając się na spacer do lasu można też zabrać ze sobą worek i zebrać szkodliwe odpady - do czego mocno zachęcamy:)

Kiedy obchodzimy święta drzewa i lasu?

  • 21 marca - Międzynarodowy Dzień Lasów
  • 10 października - Święto drzewa

 

Mecenas projektu:

Patronat honorowy:

Patronat medialny: