Nasze przyjaciółki pszczółki

20 maja pszczoły na całym świecie obchodzą swoje święto. Na Ziemi wszystkich gatunków „zapylaczy” jest więcej, niż ptaków i ssaków razem wziętych. Niestety wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. Jak możemy je chronić? To bardzo proste, wystarczy stosować kilka zasad.

Planeta Energii Swiatowy Dzien Pszczol

Na naszej planecie występuje ponad 20 tysięcy gatunków pszczół. Najmniejsza z nich, pszczoła karłowata, ma zaledwie 0,2 mm. Z kolei pszczoły z gatunku Megachile Pluto osiągają wielkość kciuka dorosłego człowieka, a ich rozpiętość skrzydeł może wynosić ponad 6 centymetrów. W Polsce żyje niemal 500 gatunków „zapylaczy”, z czego ponad 200 zagrożonych jest wyginięciem. 


Wszystkiego najsłodszego

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości na temat roli, jaką te małe owady odgrywają w naszym życiu, a także zwrócenie uwagi na rzeczy, które im zagrażają. Z okazji ich święta wszystkim pszczołom życzymy zatem wszystkiego najsłodszego. A dla Was "Planetowicze" przygotowaliśmy kilka ciekawostek o tych pracowitych owadach, abyście mogli je bliżej poznać oraz zadania i kolorowanki do wykonania:) 

Dlaczego są wyjątkowe?

Pszczoły są niezwykle pożyteczne. Tym małym "zapylaczom" zawdzięczamy naprawdę wiele. Dzięki ich ciężkiej pracy możemy cieszyć się wieloma produktami. Pszczoły zapylają rośliny. Bez tego większość owoców i warzyw nie mogłaby się rozwinąć, a drzewa takie jak: czereśnie, wiśnie, jabłonie czy grusze przestałyby owocować. Podobnie jak wiele warzyw, np. pomidory, ogórki, cukinia czy papryka. 

Pszczoły są jednymi z najbardziej przyjacielskich owadów. Murarki są bardzo łagodne i mimo, że posiadają żądło nie używają go. Inne gatunki pszczół używają go głównie do samoobrony. Pamiętajcie, że jeżeli nie wykonuje się przy nich żadnych gwałtownych ruchów, nie drażni ich, to same nas nie zaatakują - nie powinniśmy zatem się ich bać.

Czy wiecie, że:

    • robotnice to samice (ale nie rozmnażają się), królowa zapewnia potomstwo, a trutnie, to osobniki płci męskiej i nie posiadają żądeł;
    • królowa może żyć nawet do 5 lat i składać około 3 tysiecy jaj dziennie;
    • pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków, a wykonywany przez nie taniec jest zależny od kąta padania promieni słonecznych;
    • podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli ponad 11 tysięcy razy na minutę;
    • średni zasięg lotu wynosi około 3 km, a maksymalny nawet 10 km i więcej;
    • pszczoły, aby zebrać nektar na 1 kg miodu muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów;
    • pszczoła podczas swojego życia produkuje zaledwie 1/12 łyżeczki miodu;
    • podczas jednego "kursu" po nektar odwiedza od 50 do 100 kwiatów.

Więcej ciekawostek na temat pszczół możecie znaleźć na stronie uratujpszczole.pl.  

Jak można je chronić?

O pszczoły można dbać na wiele sposobów:

  • udostępniając im przestrzeń do życia, np. na balkonach, parapetach i w ogrodach możemy sadzić nektarodajne rośliny, które zapewniają im pożywienie;
  • nie wypalając traw i łąk, które dają schronienie pszczołom;
  • budując dla nich domki i ule (najprostszym sposobem jest rozwieszenie w różnych miejscach wszelkiego rodzaju wiązek słomy, trzciny lub bambusa);
  • zapewniając w ogrodzie podmokłe miejsce, np. oczko wodne z płaskimi brzegami – pszczoły też lubią napić się wody (nie zostawiajcie jednak talerzyków i miseczek wypełnionych wodą, ponieważ pszczoły mogą się w nich utopić).

Jak wykonać domek dla zapylaczy?

Stworzenie domku dla pszczół i innych owadów nie jest skomplikowane. Wykonanie najprostszego zajmuje niewiele czasu. Wystarczy obwiązać drutem pęczek suchych trzcin lub innych łodyg o średnicy od 2 mm do 1 cm i zawiesić je w miejscu osłoniętym od deszczu - np. pod dachem tarasu lub w ogrodowej altanie.

Planeta Energii pszczola 4

Planeta Energii pszczola 2Planeta Energii pszczola 3

Do wykonania bardziej skomplikowanego domku potrzeba kilku rzeczy:

  • różne, puste w środku łodygi o średnicy od 2 mm do 1 cm (np. trzcina, łodygi rdestowa, kopru, bylicy, jeżyny, pokrzywy czy bambusa);
  • drewno drzew liściastych z nawierconymi otworami różnej średnicy,
  • martwe drewno (częściowo spróchniałe);
  • słoma, siano, suche liście;
  • suche patyki i gałęzie;
  • cegła dziurawka.

Domek najlepiej zabezpieczyć siatką, by nie stał się stołówką dla głodnych ptaków czy gryzoni. Idealne będzie dla niego suche, słoneczne i zaciszne miejsce.

Łamigłowki i kolorowanki do pobrania:

PE kolorowanka 1

Obrazek do pobrania.

PE kolorowanka 2

Obrazek do pobrania.

PE kolorowanka 3

Obrazek do pobrania.

PE kolorowanka 4

Obrazek do pobrania.

PE kolorowanka 5

Obrazek do pobrania.

 

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym