Zajmują około 1 procent powierzchni Polski. Są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Każdy ma swój unikatowy symbol - przedstawiający zwierzęta, ptaki, szczyty górskie czy rośliny charakterystyczne dla danego obszaru. W sumie mamy ich 23. Poznajcie Polskie Parki Narodowe pełne skarbów i dowiedzcie się jak należy zachowywać się na ich terenie?
Hala Gąsienicowa w Tatrach usłana kwiatami wierzbówki kiprzycy
Parki narodowe to nasze wspólne dobro. Dzięki nim możemy poznać cuda polskiej przyrody i cieszyć się nienaruszonym bogactwem fauny i flory. W Polsce mamy 23 parki narodowe rozsiane po całym kraju – od górskich szczytów, po nadmorskie wydmy. W każdym z nich można odkryć wiele cennych skarbów. Zbliżający się czas wakacji to idealna pora, aby je odwiedzić i bliżej poznać, bowiem każdy z nich kryje w sobie coś niepowtarzanego.
Raj dla poszukiwaczy przygód
W Słowińskim Parku Narodowym można podziwiać nadmorskie krajobrazy z ruchomymi wydmami, które przypominają pustynię piaskową. Jest to największy w Europie obszar wędrującego piasku. Na terenie parku spotkać można łosie, jelenie, sarny i dziwki, a także mnóstwo ptaków – żyje ich tu około 250 gatunków, w tym orły bieliki oraz niezwykle rzadkie bociany czarne.
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
Na świecie najbardziej cenionym jest Białowieski Park Narodowy, gdzie przebywa największe żyjące na wolności stado żubrów. Nie więc dziwnego, że symbolem jednego z najstarszych parków narodowych w Polsce jest właśnie żubr – największy ssak lądowy Europy. Białowieski Park Narodowy wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uzyskał też status światowego rezerwatu biosfery.
Żubr - król Puszczy Białowieskiej, której centralna część zajmuje Białowieski Park Narodowy
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Polskich Parkach Narodowych zachęcamy do obejrzenia cyklu filmów "Przeżyj to! Polskie parki narodowe" - dostępnych na kanale YouTube Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Na naszym profilu facebookowym koniecznie napiszcie, który zrobił na Was największe wrażenie.
Misja do wykonania!
- A dla wszystkich poszukiwaczy przygód mamy zadanie do wykonania – ciekawi jesteśmy czy uda Wam się prawidłowo umiejscowić na mapie Polski parki narodowe. Wykorzystajcie do tego udostępnione symbole:
W harmonii z przyrodą
Parki narodowe są najważniejszym elementem ochrony polskiej przyrody. Można, a nawet trzeba, je odwiedzać! Zachęcamy do podziwiania ukrytych w nich skarbów. Pamiętajmy jednak, że parki to nasze dziedzictwo przyrodnicze i narodowe, dlatego musimy zrobić wszystko, by zachować je w dobrym stanie. Zarówno dla ich mieszkańców, innych odwiedzających, jak i dla przyszłych pokoleń.
Odwiedzając parki narodowe należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakich?
- Nie wolno schodzić z wytyczonych szlaków (dzięki temu chronimy przyrodę i dbamy o własne bezpieczeństwo). Schodząc ze szlaków powodujemy wydeptywanie roślin, przez co nieświadomie możemy zniszczyć lub uszkodzić ich rzadkie i ginące gatunki.
- Nie hałasować.
- Nie zbliżać się do dzikich zwierząt, zaczepiać ich ani dokarmiać (takie zachowania są bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne zarówno dla nas, jak i samych zwierząt, które tracą wrodzony lęk przed człowiekiem).
- Nie zrywać kwiatów, dzikich owoców czy grzybów.
- Nie wyrzucać resztek jedzenia (pozostawione jedzenie może przyczyniać się do rozwoju i rozprzestrzeniania drobnoustrojów chorobotwórczych, stanowiąc poważne zagrożenie dla roślin i zwierząt żyjących w parku narodowym).
- Nie wyrzucać śmieci (na szlakach nie ma koszy na śmieci, dlatego papierki po batonach czy innych smakołykach, butelki itp. należy schować, najlepiej do plecaka, z kieszeni zawsze może coś wypaść).
- Nie można palić ogniska, ani papierosów (wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach) - zaprószenie ognia może przyczynić się do nieodwracalnych strat w przyrodzie.
Więcej o tym jak prawidłowo zachowywać się na terenie parków narodowych dowiecie się z serii filmów, których głównym bohaterem jest sam król Puszczy Białowieskiej – wszystkie dostępne sa na kanale YouTube Ministerstwa Klimatu i Środowiska.