Nie śpiewają, za to potrafią głośno klekotać. Zdarza im się zjeść żabę, ale ich przysmakiem zdecydowanie są drobne gryzonie, owady, dżdżownice, jaszczurki, a nawet węże. 31 maja bociany białe obchodzą swoje święto. Co możemy im podarować? Każdego zachęcamy do zbierania sznurków, które stanowią zagrożenie dla młodych boćków.
Para białych bocianów
Bociany wzmacniają i dobudowują gniazdo każdego roku, znosząc do niego różne materiały - nie tylko naturalne, ale i tworzywa sztuczne. W ten sposób trafiają do gniazd pozostawione w polu, na łąkach, pastwiskach sznurki, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla piskląt. Młody bociek, który zaczepi się o sznurek, nie jest w stanie stanąć na nogi i rzadko kiedy udaje mu się samodzielnie wyplątać. Sznurek wraz z wiekiem ptaka coraz mocniej się zaciska i wrasta w kończynę, przez co pisklę powoli ginie.
Zachęcamy do zbierania sznurków, zarówno podczas wycieczek szkolnych, jak i rodzinnych spacerów po polach i łąkach. Dzięki tej prostej czynności każdy może włączyć się w działania na rzecz ochrony bociana białego.
Materiał wiedo - Zbieraj sznurki, chroń bociany
Lecą boćki
W Dniu Bociana Białego zachęcamy do zapoznania się z książeczką „Lecą boćki”. Znajdują się w niej liczne ciekawostki z życia tych ptaków oraz informacje jak w prosty sposób każdy może włączyć się w ich ochronę. Książeczka z tekstem autorstwa Krzysztofa Koniecznego i historią bocianiego roku - zawiera także zapis nutowy piosenki. Dodatkowo specjalnie dla rodziców i nauczycieli została uzupełniona o komentarz autora, który pozwala opiekunom łatwiej wytłumaczyć dzieciom język rymowanej opowieści. Dzięki temu może być doskonałym materiałem do przygotowania zajęć na temat bocianów, śpiewanego przedstawienia, czy inspiracją do innych artystycznych aktywności.
Materiał wideo - Wszyscy dbamy o bociany
Ciekawostki z życia
Bocian biały jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ptaków w Polsce. Posiada białye upierzenie za wyjątkiem lotek, które są czarne. Ma długi dziób i czerwone nogi. Samiec i samica są tej samej wielkości. Ptak ten waży od 2,7 kg do 4,4 kg. Długość ciała wraz z ogonem i dziobem wynosi od 95 cm do 115 cm, natomiast rozpiętość skrzydeł bociana może wynosić nawet 220 cm.
Jest ptakiem wędrownym. Do Polski przylatuje zazwyczaj w okresie marca, dlatego uważa się go za zwiastuna wiosny. Na zimę boćki odlatują do ciepłych krajów, pokonując od 2,5 tys. km do nawet 8 tys. km. Rzadko kiedy ptak zimuje w naszym kraju. Bocian bardzo lubi szybować wysoko nad ziemią. I choć może wydawać się wprawnym lotnikiem, to w rzeczywistości, kiedy musi machać skrzydłami, za dobrze mu to nie idzie. Jednak na dłuższych dystansach zachowuje się jak prawdziwy szybowiec.
Bocian to ptak towarzyski. W czasie migracji tworzy stada, również podczas żerowania można spotkać całe grupy bocianów. W naszym kraju najwięcej bocianów białych zasiedla Warmię i Mazury. Jednym z najliczniej zasiedlonych terenów jest Żywkowo, często nazywane „stolicą bocianów”. Do zamieszkanej przez 19 osób wsi, co roku przylatuje około 40 bocianów. Po wykluciu młodych jest ich ponad 100.
Żerowiska bocianów i piękna polska przyroda wokół nich
Zachęcamy do obejrzenia pozostałych filmów o bocianach, które pozwolą Wam bliżej poznać zwyczaje tych ptaków.