Pokochaj przyrodę na Planecie Energii – włącz się do akcji i dowiedz się więcej o bioróżnorodności

Na Planecie Energii wylądowała kolejna misja, a wraz z nią nowe materiały edukacyjne dla najmłodszych oraz scenariusze lekcyjne dla nauczycieli. Przygotowane pod okiem ekspertów pomogą przeprowadzić nieszablonowe zajęcia, które mają wzbudzić zainteresowanie dzieci otaczającą je przyrodą. Dostępne na platformie animacje oraz interaktywne ćwiczenia w łatwy i zrozumiały sposób wprowadzą najmłodszych w świat  bioróżnorodności. Dzieci poznają między innymi  różnicę między jeżem a jerzykiem, rolę zapylaczy i roślin miododajnych, a także dowiedzą się jak i kiedy można bezpiecznie dokarmiać ptaki. To jednak nie wszystko. Na nauczycieli i dzieci z klas 0-3 czeka też konkurs z licznymi nagrodami - o jego szczegółach poinformujemy już wkrótce.

Planeta Energii Misja Bioroznorodnosc

Bohaterowie nowej misji "Kraina bioróżnorodności" - przyrodnik "Pan Krzysztof" wraz z dziećmi

Wraz ze startem 11. edycji programu edukacyjnego „Planeta Energii” przygotowaliśmy na platformie nową misję do wykonania, tym razem związaną z zagadnieniem bioróżnorodności. W fascynujący świat roślin i zwierząt wokół nas wprowadzi dzieci nowy bohater przyrodnik „Pan Krzysztof”. Dzięki niemu najmłodsi poznają różne gatunki roślin i zwierząt, które mogą zaobserwować w swoim najbliższym otoczeniu oraz nauczą się jak prostymi działaniami mogą pomagać je chronić, a także czego nie powinni robić, aby im nie szkodzić. A wszystko to w przystępnej, ciekawej graficznie i interaktywnej formie, z różnorodnymi zadaniami do wykonania. Autorem scenariuszy lekcyjnych i treści merytorycznych dotyczących powyższych zagadnień jest przyrodnik Krzysztof Konieczny, związany z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura”, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek.

- Pamiętajmy, że świadomość za przyrodę może być odpowiedzią na to co widzimy w pogodzie, w lasach, na polach i łąkach. Dlatego każdy program mówiący o ochronie środowiska jest ważny, zwłaszcza jeżeli kierowany jest do dzieci, w których jesteśmy w stanie wzbudzić szacunek i odpowiedzialność wobec przyrody  - mówi Krzysztof Konieczny, opiekun merytoryczny 11. edycji Planety Energii. - Takie postawy warto promować, a łączenie ochrony środowiska ze zrównoważonym rozwojem społeczeństwa wydaje się być jak najbardziej na miejscu. Program Planeta Energii wpisuje się w ten nurt, mam nadzieję, że nowa edycja dotrze do kolejnej rzeszy dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli - dodaje.

Angażująca formuła projektu

Niesłabnąca od lat popularność Planety Energii pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie ze strony pedagogów na nowoczesne materiały dydaktyczne. Program zapewnia dostęp do bogatej i interesującej bazy multimediów oraz interaktywnych lekcji dla dzieci.  Dla nauczycieli i rodziców oznacza to realną pomoc przy wyjaśnianiu trudnych zagadnień, a dla uczniów możliwość uczestnictwa w intrygującej i angażującej lekcji. Z wiedzą podaną w formie internetowego kursu można także zapoznać się po szkole, a wirtualne wycieczki przyrodnicze z Planetą Energii mogą stać się inspiracją do rodzinnych wypraw, czy inicjatyw wspierających przyrodę w naszym najbliższym otoczeniu, wokół domu, czy osiedla. Ze wszystkich materiałów multimedianych można korzystać bez ograniczeń, czy potrzeby logowania.

To nie koniec zmian na Planecie Energii. Wraz ze startem kolejnej edycji programu zyskał też nową szatę graficzną. Dominują w niej różne odcienie zieleni, symbolizujące działania "eko" i troskę o środowisko naturalne. 

Działania na rzecz przyrody

Nowa misja na Planecie Energii poświęcona bioróżnorodności ukazuje konieczność troski o środowisko naturalne, szczególnie na poziomie lokalnym. Jej głównym celem będzie zachęcanie nauczycieli, dzieci i ich rodziców do postaw, które przyczynią się do zachowania różnorodności biologicznej wokół nas: m.in. poprzez wspólne budowanie budek lęgowych, karmników czy "hibernakulum" dla zwierząt .

- Zmiany w przyrodzie są tak głębokie i widoczne gołym okiem, że istnieje wielka potrzeba uwrażliwiania najmłodszych na bioróżnorodność, rolę obszarów cennych przyrodniczo, ale też na wszelkie zagrożenia dla bogactwa natury. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że od stanu i jakości środowiska zależy również ludzkość. Pokazywanie dzieciom przyrody jest naszym obowiązkiem. Dzięki temu zyskują one przede wszystkim wiedzę i zrozumienie dla zasadności ochrony przyrody w Polsce, Europie i na świecie - mówi Krzysztof Konieczny, opiekun merytoryczny 11. edycji Planety Energii. - Wzrost świadomości buduje odpowiedzialność nie tylko za swój dom, ale za całe otoczenie. Przyroda daje poczucie stabilności, nadziei na przyszłe lata i pozwala dzieciom zyskać pewność, że będą żyły w zdrowym i naturalnym otoczeniu - zauważa przyrodnik.

Jak zgłosić szkołę?

Do udziału w projekcie może przystąpić każda szkoła podstawowa (klasy 0-3), której nauczyciel zarejestruje ją na stronie PlanetaEnergii.pl - o szczegółach konkursu poinformujemy na stronie programu i na profilu Facebook już niebawem. Do tego czasu zachęcamy wszystkich do zapoznawania się z materiałami dydaktycznymi – scenariuszami lekcji i kartami pracy, które pomogą w przeprowadzeniu zajęć z uczniami.

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym