Olivia Garden to "zielona" enklawa Trójmiasta, w której mieści się aż cztery tysiące roślin. Wśród nich znajduje się aż 150 gatunków flory z pięciu kontynentów. To wyjątkowa przestrzeń, gdzie można poczuć moc natury, posłuchać śpiewu ptaków i usłyszeć dźwięk spadających kropli. Dlatego miejsce to stało się naturalną lokalizacją inauguracji tegorocznej edycji Planety Energii, w której wzięli udział uczniowie jednej z gdańskich szkół podstawowych. Specjalną lekcję o bioróżnorodności oraz warsztaty m.in. z budowania budek lęgowych dla ptaków poprowadził dla nich przyrodnik Krzysztof Konieczny.
Pod koniec października w Olivii Garden odbyła się pierwsza tegoroczna lekcja w ramach XI edycji programu edukacyjnego Planeta Energii, tym razem poświęcona zagadnieniu bioróżnorodności. Wzięli w niej udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdańsku, którzy spotkali się z naszym ambasadorem Krzysztofem Koniecznym, który opowiadał o niesamowitym świecie roślin i zwierząt, które można spotkać tuż za rogiem, bez wyruszania w egzotyczną podróż na drugi koniec świata. Dzieci wzięły też udział w warsztatach, podczas których montowali karmniki dla ptaków, malowali ekologiczne magnesy na lodówki i dekorowali budki lęgowe, które zostaną powieszone na drzewach wokół ich szkoły.
- Jak mówimy słowo ochrona przyrody, to często kojarzymy to z filmami przyrodniczymi kręconymi gdzieś bardzo daleko. Widzimy sobie słonia, lewa. Myślimy sobie wow - trzeba chronić tę dzika przyrodę. Co jest oczywiście potrzebne i ważne. Ale bardzo ważne jest żebyśmy zobaczyli tę przyrodę koło domu, koło szkoły. Planeta Energii zwraca właśnie uwagę na te polską przyrodę. Na tę przyrodę najbliżej nas. Ważna jest świadomość, że warto zostawić każde stare drzewo, i że to drzewo ma wartość - tak podsumował spotkanie, a zarazem cele projektu Krzysztof Konieczny, podkreślając znaczenie edukacji od najmłodszych lat.
Samo spotkanie i poruszone tematyka spotkała się z entuzjazmem nie tylko dzieci, ale też zaproszonych opiekunów. Jak powiedziała Anna Pilarek, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.
- Zachęcam nauczycieli klas 0-3 do wzięcia udziału w tym projekcie. Ja jeszcze dziś się zapisze. A wszystko to, by uwrażliwić dzieci na piękno przyrody i móc się jeszcze bardziej zatroszczyć o piękno przyrody.
Chcesz dołączyć do nas?
Zgłoś się do programu już dziś! Na stronie PlanetaEnergii.pl znajdują się materiały i scenariusze lekcji poświęcone bioróżnorodności. Wszystkie szkoły, które chcą wziąć udział w projekcie zachęcamy do pobierania scenariuszy lekcyjnych oraz przesyłania raportów potwierdzających ich realizację. Pierwsze 100 szkół, które zrealizują program otrzymają wyróżnienia gwarantowane - biopakiety (domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz gry edukacyjne). Trzy szkoły, które zrealizują program w najciekawszy, najbardziej atrakcyjny sposób otrzymają vouchery na realizację własnej strefy bioróżnorodności. Dodatkowo ekipa Planety Energii odwiedzi je, realizując święto bioróżnorodności w postaci szeregu warsztatów dla najmłodszych.
Już dziś zapraszamy do włączenia się do projektu!