Kolejne szkolne spotkanie z udziałem naszych ambasadorów – dziennikarki Polskiego Radia Katarzyny Stoparczyk oraz przyrodnika Krzysztofa Koniecznego odbyło się Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy niedaleko Raciborza.
Piknik bioróżnorodności był wyróżnieniem za wyjątkowe zaangażowanie i ogromną kreatywność w realizację zajęć lekcyjnych poświęconych przyrodniczej tematyce. Oprócz tego do placówki trafił voucher o wartości 10 tys. zł na urządzenie strefy bioróżnorodności. W trakcie uroczystości dzieci przygotowały występ sceniczny z pięknym tekstem piosenki:
"Dzień jak wiele dni, misja mi się śni
bioróżnorodności odkryć świat.
To wyzwania czas, Ziemia woła nas,
poznajemy wspólnie łąkę, las.Misja bioróżnorodności w naszej klasie co dzień gości,
to bogactwo jest przyrody, to nasz skarb.
I nauka i zabawa, taka misja fajna sprawa,
chcemy chronić nasz zielony, piękny świat".
Niecodzienna lekcja z eko-nagrodami
Po występie artystycznym odbyła się specjalna lekcja, którą przeprowadziła ambasadorka Planety Energii – Katarzyna Stoparczyk, na co dzień dziennikarka Programu 3 Polskiego Radia, autorka audycji „Dzieci wiedzą lepiej” i „Zagadkowa niedziela”. W trakcie quizowych zajęć dzieci mogły wykazać się przyrodniczą wiedzą. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy, drewniane karmniki dla ptaków, klocki, a także materiały edukacyjne Planety Energii w formie książeczek i zeszytów ćwiczeń. Dodatkowo wychowawczyni klasy otrzymała tablet z dostępem do certyfikowanego kursu „Nowe trendy w edukacji ekologicznej”.
– W dłoniach tych dzieci jest przyszłość naszej planety. Uczestnicząc w Planecie Energii uczniowie dowiadują się czym jest bioróżnorodność i dlaczego jest taka ważna - mówi Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka i przyrodnicza edukatorka. – Serce i wrażliwość dzieci pozwala im szczerze i głęboko przeżywać przyrodę, a konkretne działania takie jak warsztaty dają im moc sprawczą, utwierdzając w przekonaniu, że mogą coś zrobić i zmienić nasz świat na lepszy – dodaje.
Warsztaty wokół bocianiego gniazda
Na zakończenie odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie pod nadzorem przyrodnika Krzysztofa Koniecznego zaglądali do rekonstrukcji bocianiego gniazda umieszczonego na mini słupie energetycznym, montowali budki i karmniki dla ptaków, wytwarzali ekologiczne świece i ozdoby świąteczne z biodegradowalnych materiałów. Najbardziej aktywni i kreatywni uczestnicy nagradzani byli breloczkami, odblaskami i ołówkami zawierającymi nasiona gotowe do zasadzenia w przyszkolnym lub przydomowym ogródku.
– To było wyjątkowe święto w naszej szkole. Ogromne podziękowania dla ekipy Planety Energii, za rozpalenie serc i umysłów naszych uczniów, którzy bawili się doskonale, w myśl zasady: im więcej zabawy tym więcej nauki – mówi Sylwia Linek, wychowawczyni klasy IIIA. – Zachęcam wszystkich pedagogów, którzy chcą rozbudzać szacunek i miłość do przyrody do korzystania z zasobów Planety Energii. Warto dbać o naszą planetę, żeby być bezpiecznym szczęśliwy i radosnym – dodaje.
Szkoła z Nędzy otrzymała również gwarantowany dla wszystkich uczestników Planety Energii bio-pakiet zawierający m.in. książeczki autorstwa przyrodnika Krzysztofa Koniecznego „Wokół bocianiego gniazda”, nasiona miododajnych roślin czy budki lęgowe i karmniki dla ptaków, które będzie można zamontować wokół szkoły.
Piknik bioróżnorodności, który odbył się 14 grudnia w SP w Nędzy był wyróżnieniem głównym w ramach 11. edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Planeta Energii. Dzień wcześniej ekipa Planety Energii odwiedziła inną nagrodzoną placówkę w Górkach Grubakach.
Pełna relacja foto z tego wydarzenia dostępna jest w zakładce Relacje.