Wizyta Planety Energii w Suszu

Pięknym zwieńczeniem 11. edycji Planety Energii okazało się spotkanie jej ambasadorów Katarzyny Stoparczyk i Krzysztofa Koniecznego z uczniami Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Suszu. Przepełniony atrakcjami piknik bioróżnorodności był nagrodą główną za przeprowadzenie najciekawszych zajęć lekcyjnych poświęconych edukacji przyrodniczej.

Wydarzenie odbyło się w przyszkolnej sali gimnastycznej, wszyscy uczniowie biorący udział w pikniku byli uśmiechnięci, pełni energii i bardzo szybko zaprzyjaźnili się z ambasadorami Planety Energii - dziennikarką Polskiego Radia Katarzyną Stoparczyk oraz przyrodnikiem Krzysztofem Koniecznym, którzy przygotowali mnóstwo atrakcji i niespodzianek.

Wyjątkowa lekcja przyrody

Spotkanie rozpoczęło się od specjalnej lekcji, podczas której dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek nt. przyrody, mogły tez zadawać pytania Krzysztofowi Koniecznemu na tematy przyrodnicze, np. które zwierzę jest największe, które najdłużej żyje.

Po zakończeniu pogadanki, organizatorzy przekazali na ręce wychowawczyni klasy IIA Anny Zdziełbowskiej, voucher o wartości 10 tys. zł na urządzenie strefy bioróżnorodności  przy szkole. Nie zabrakło również nagród indywidualnych: każdy z wyróżnionych uczniów otrzymał dyplom, drewniany karmnik dla ptaków do samodzielnego zmontowania, klocki, a także materiały edukacyjne Planety Energii w formie książeczek i zeszytów ćwiczeń. Dodatkowo wychowawczyni otrzymała tablet z dostępem do certyfikowanego kursu „Nowe trendy w edukacji ekologicznej”.

– Uczestnicząc w Planecie Energii zrozumieliśmy co to jest bioróżnorodność, co jej zagraża i jak możemy ją chronić – mówi Anna Zdziebłowska, wychowawczyni klasy IIA. – Uczyliśmy się i powtarzaliśmy zasady, dotyczące tego jak dbać o nasze środowisko. Tworzyliśmy eko-drzewa, wyruszaliśmy na podróże przyrodnicze z lupą i aparatem w dłoniach, poznając nowe zakątki naszej okolicy. Wszystko dzięki Planecie Energii, za co bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom – dodaje. 

Po otrzymaniu wyróżnień dzieci odśpiewały piosenkę, którą przygotowały specjalnie na przyjazd ambasadorów:

„Wśród planet wielu

Mój przyjacielu.

Krąży wokół słońca

Planeta życiem tętniąca.

Ziemia ją nazywają

Źródła życia z niej wypływają.

Na Ziemi zagościła

Planeta Energii miła.

Ziemia z tego ogromnie się raduje

Bo planeta energii dzieci edukuje.

Ciekawych sposobów do tego używa

Aby przyroda wciąż była piękna i żywa.

W świat multimedialny nas zabiera

O bioróżnorodności w głowie wiedzy przybiera.

Planeta Energii każdego ugości

Daje przy tym wiele radości.

Uczy jak dbać o przyrodę

Że warto oszczędzać wodę.

O segregacji odpadów nam przypomina

O żadnym zwierzątku nie zapomina.

Na multimediach zadanie planety energii się nie kończy

Gdy już każdy niepotrzebne światła w domu wyłączy.

Na przygodę z przyrodą wyruszamy

Lupy i aparaty zabieramy.

Przyroda pokazuje nam tyle różności

Mieszczą się one w bioróżnorodności.

Spotkanie z przyrodą to wiele radości

Dbajmy by mieć do tego wiele sposobności.

Z planetą Energii sztamę trzymamy

Przyjaciółmi przyrody się nazywamy”.

Książki, karmniki i nasiona

Nagrodzona szkoła otrzymała także specjalne „Biopakiety” zawierające m.in. książeczki autorstwa przyrodnika Krzysztofa Koniecznego „Wokół bocianiego gniazda”, nasiona miododajnych roślin czy budki lęgowe i karmniki dla ptaków, które będzie można zamontować na terenie wokół szkoły.

– Mam nadzieję, że te nasionka które dzisiaj wspólnie zasadziliśmy, zakiełkują i zachęcą młode pokolenia do zrównoważonego wykorzystywania zasobów otaczającej nas przyrody – mówi Krzysztof Konieczny, przyrodnik. – W dzisiejszym dniu dzieci udowodniły, że potrafią bezbłędnie rozpoznawać gatunki rodzimych zwierząt, rozróżniać rodzaje gniazd ptaków, jakie przebywają na terenie Polski oraz potrafią wskazać główne zagrożenia cywilizacji człowieka dla poszczególnych gatunków zwierząt – dodaje.

Piknik bioróżnorodności w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Suszu zakończył 11. Edycję Planety Energii, wcześniej ambasadorzy odwiedzili jeszcze dwie wyróżnione placówki: w Górkach Grubakach niedaleko Korytnicy oraz w Nędzy nieopodal Raciborza.

Relacja fotograficzna z wydarzenia w Suszu dostępna jest w zakładce Relacje.

Mecenas projektu:

Patronat honorowy:

Patronat medialny: