U nas zima za oknem! U pingwinów, mimo, że lodu i śniegu w Antarktyce nie brakuje trwa właśnie lato! Chłodne lato! Pingwiny w koloniach właśnie wychowują młode. Czasem są ich tysiące. Czekają aż rozmarznie się lód wokół Antarktydy i wtedy korzystają z ławic kryla. Pamiętajmy, że Antarktyka to jedno z ostatnich, pierwotnych miejsc na Ziemi i wymaga szczególnej ochrony!
20 stycznia przypada Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. To dobra okazja do tego, aby przyjrzeć się im trochę bliżej i poznać to urocze zwierzę. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka ciekawostek na ich temat.
Pingwiny białookie z okolic naszej stacji polarnej Arctowski, fot. K. Konieczny
Ciekawostki:
- Poruszają się charakterystycznym, chwiejnym krokiem.
- Uznawane są za jedne z najbardziej niezwykłych ptaków, które pojawiły się na Ziemi jeszcze w czasach, kiedy żyły dinozaury.
- Potrafią żyć w naprawdę ekstremalnych warunkach, w których mogą przetrwać tylko nieliczne gatunki.
- Pingwiny to wielcy podróżnicy, troskliwi rodzice, wierni partnerzy i sprawni łowcy.
- Do rodziny pingwinów należy 17 gatunków - wszystkie zamieszkują półkulę południową i są ściśle związane z zimnymi antarktycznymi prądami morskimi,
- Tylko 7 gatunków zamieszkuje Antarktydę, pozostałe mieszkają w zakątkach mniej lub bardziej oddalonych od bieguna i są to południowe wybrzeża Afryki, Ameryki Południowej czy Australii, ale również wyspy Galapagos, znajdujące się na równiku.
- Najwyższy gatunek – pingwin cesarski może osiągnąć 130 cm wzrostu, natomiast najmniejszy – pingwin mały ma zaledwie 33 cm.
- Upierzenie pingwinów, poza typową dla wszystkich gatunków czernią i bielą, może być kolorowe. Na głowie pingwina cesarskiego, żółtookiego czy królewskiego moga występować pomarańczowe, żółte albo niebieskie pióra.
- Są świetnymi pływakami i nurkami - najszybszym gatunkiem jest pingwin białobrewy. Ta „żywa torpeda” osiąga pod wodą prędkość dochodzącą do 35 km/godz. Rekordzistą pod względem głębokości nurkowania jest z kolei pingwin cesarski (największa odnotowana głębokość to 565 m).
- Oczy pingwina są większe niż jego mózg.
- Od czasu do czasu połykają kamienie, które pomagają im rozdrabniać pokarm. Poza tym pełnią funkcję balastu, dzięki któremu ptaki mogą głębiej nurkować.
- Pingwiny są monogamistami. W wielotysięcznej kolonii potrafią odnaleźć jednego partnera, wysiadywać z nim jajko i dbać o potomka.
- Tak jak ludzie, pingwiny mają pionową postawę (jako jedyne ptaki), odczuwają łaskotanie i reagują na tę stymulację nerwów tak samo jak człowiek i... mogą cierpieć na depresję.
- Samiec wysiaduje jaja, nie samica.
Źródło: national-geographic.pl