Kraina kangurów i "misiów" koala

Australia jest jedynym państwem na świecie, który jest jednocześnie kontynentem - i to najmniejszym na świecie. I choć kojarzona jest przede wszystkim z kangurami i „misiami” koala, to należy do krajów o największej bioróżnorodności. Wiele występujących tam gatunków zwierząt i roślin nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie. Z okazji obchodów Dnia Australii, który przypada na 26 stycznia, przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek na temat tego niezwykłego miejsca na Ziemi.

Ciekawostki o Australii:

  1. Znakiem rozpoznawczym tego kontynentu jest bioróżnorodność.
  2. Występuje tu ponad 370 gatunków ssaków, blisko 830 gatunków ptaków, 750 gatunków gadów (więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie).
  3. Żyje tu 300 gatunków jaszczurek, 140 gatunków węży i dwa gatunki krokodyli - australijski i różańcowy.
  4. Mieszkające tu zwierzęta są jednymi z najciekawszych na świecie - 80 proc. jest unikalnych tylko dla Australii. Do najbardziej znanych należą kangur, koala, dingo, wombat.
  5. Spośród 26 najbardziej jadowitych gatunków węży na świecie, aż 17 występuje w Australii m.in. tajpan pustynny
  6. Kraj ten jest też domem dla najbardziej jadowitych pająków świata, np. czarnej wdowy.
  7. Wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii położona jest największa na świecie rafa koralowa, która jest domem dla ponad 600 różnych gatunków koralowców, ryb, mięczaków, ssaków i gadów. Powierzchnia Wielkiej Rafy Koralowej przekracza 348 tysięcy kilometrów kwadratowych (prawie tyle co powierzchnia 50 boisk piłkarskich) i jest widoczna z kosmosu.
  8. Roślinność obejmuje prawie 7 milionów kilometrów kwadratowych, czyli 91 proc. powierzchni kraju.
  9. Jednym z najbardziej znanych gatunków flory jest eukaliptus. Ten rodzaj roślin reprezentowany jest przez ok. 700 gatunków. Niektóre z nich to niewielkie krzewy, ale wśród eukaliptusów występują także drzewa, które osiągają wysokość do 100 m (eukaliptus królewski), co czyni je jednymi z najwyższych na świecie.
  10. W płytkich wodach u wybrzeży Australii Zachodniej biolodzy znaleźli największą roślinę na świecie. To Posidonia australis, odmiana trawy morskiej, która charakteryzuje się rekordowymi rozmiarami – łąka trawy morskiej rozciąga się na 180 km. To prawie tyle samo, co dystans między Lublinem i Warszawą. Ta największa roślina na świecie znajduje się dokładnie w Zatoce Rekina, dzikim obszarze chronionym jako miejsce światowego dziedzictwa.