O bioróżnorodności na Planecie Energii. Podsumowujemy 11. edycję programu

Przez ostatnie tygodnie mieliśmy szansę wspólnie bawić się, uczyć, odkrywać i inspirować w ramach programu edukacyjnego Planeta Energii.  W tajniki bioróżnorodności, zasad ochrony przyrody oraz  zagrożeń jakie jej dotyczą zaangażowało się około 7 tysięcy dzieci. Pierwsze sto szkół, które wykazały się największym zaangażowaniem otrzymało biopakiety zawierające m.in. książki przyrodnicze, nasiona, domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków i karmniki. Dodatkowo trzy najlepsze placówki otrzymały vouchery o wartości 30 tys. złotych na urządzenie szkolnej strefy bioróżnorodności, a  w zwycięskich szkołach odbyły się przepełnione atrakcjami pikniki edukacyjne z udziałem ambasadorów – dziennikarki Katarzyny Stoparczyk  i przyrodnika Krzysztofa Koniecznego.

Planeta Energii udowadnia, że tematy ekologiczne są bliskie naszemu sercu - troszczymy się o planetę, dbamy o środowisko, chcemy żyć w świecie z czystym powietrzem, wodą, w otoczeniu pełnym roślin i zwierząt, a zdobytą widzę chcemy poszerzać i przekazywać dalej w zgodzie z hasłem „myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Do 11. edycji programu edukacyjnego Planeta Energii przystąpiło aż 331 placówek z całej Polski. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z województw mazowieckiego (40), pomorskiego (36) oraz dolnośląskiego (32). W sumie blisko 7 tysięcy dzieci z klas 0-3 szkół podstawowych, dzięki udostępnionym na platformie materiałom edukacyjnym, dowiedziało się czym jest bioróżnorodność, co jej zagraża oraz jak prostymi działaniami można ją chronić. Uczniowie i nauczyciele, którzy zrealizowali najciekawsze lekcje na temat przyrody, dołączyli do grona laureatów programu, który realizowany jest przez Energę z Grupy ORLEN od ponad 12 lat.

- Ktoś bardzo mądry powiedział kiedyś, że to dzieci uratują ten świat. I ja się z tym zgadzam. Planeta Energii to jest taki projekt, który bardzo ambitnie podchodzi do swoich planów i do ich realizacji. Z ręką na sercu wybiera najlepsze szkoły - mówi Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka i ambasadorka XI edycji programu Planeta Energii.

Niecodzienne lekcje ekologii

Aby znaleźć się w gronie wyróżnionych nauczyciele klas 0-3 szkół podstawowych musieli przeprowadzić co najmniej jedną lekcję na temat bioróżnorodności, a następnie opisać działania w sprawozdaniu. Do udostępnionych przez Energę scenariuszy lekcyjnych uczestnicy podeszli niezwykle kreatywnie i nowocześnie. Wśród nadesłanych pomysłów nie zabrakło wypraw badawczych, teatrzyków, spotkań z ekspertami w dziedzinie przyrody czy happeningów – wszystko udokumentowano setkami wykonanych zdjęć oraz nagrań wideo.

- Dla nas, nauczycieli, program Planeta Energii jest ogromną podporą merytoryczną. Zaprezentowany na platformie świat multimedialny bardzo wciąga dzieci i jest przygotowany w taki sposób, żeby uczniowie mogli przeżyć przygodę, poznając przy tym różne gatunki roślin i zwierząt. Jestem bardzo zadowolona, tym bardziej, że do wielu zadań udało mi się włączyć rodziców – opowiada Anna Zdziebłowska, nauczycielka klasy II A ze Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Suszu, która znalazła się w gronie najlepiej ocenionych prac.

To my mamy wpływ na bioróżnorodność

Na uznanie w 11. Edycji Planety Energii zasługują wszyscy uczestnicy. Nadesłane  sprawozdania z lekcji na temat bioróżnorodności pokazały kreatywną i nowoczesną edukację w najlepszym jej wydaniu - wyprawy badawcze, teatrzyki, spotkania z ekspertami, happeningi, setki wykonanych zdjęć oraz nagrań wideo.

Największym zaangażowaniem wykazały się szkoły podstawowe w Nędzy, Górkach-Grubakach i Suszu. Przeprowadziły one wszystkie scenariusze lekcyjne i zrobiły to w najciekawszy i najbardziej atrakcyjny sposób, zdobywając w ten sposób wyróżnienia główne – vouchery o wartości 10 tys. złotych, a także tablety z dostępem do certyfikowanego kursu „Nowe trendy w edukacji ekologicznej” dla nauczycieli. Oprócz voucherów na urządzenie strefy bioróżnorodności przy swojej szkole każdy uczeń z wyróżnionej klasy otrzymał dyplom, drewniany karmnik dla ptaków do samodzielnego zmontowania, klocki, a także materiały edukacyjne Planety Energii w formie książeczek i zeszytów ćwiczeń.

- Dzieci rozumieją potrzeby przyrody lepiej od nas, dorosłych. Na jednym ze spotkań pojawiło się pytanie dotyczące trujących grzybów i uczniowie wiedzieli, że trzeba je chronić. Są gotowe do wielkiego poświęcenia. Mówią, że chcą chronić przyrodę, i że dużo zrozumieli dzięki obecnym na platformie animacjom - mówi Krzysztof Konieczny, przyrodnik i ambasador XI edycji programu. - Wydaje mi się, że dzięki takim programom coś się wydarza w głowach dzieci. Zaczynają widzieć znacznie więcej i podejmują się innych działań, niż tylko zbieranie śmieci - dodaje.

W programie, któremu patronuje Energa z Grupy ORLEN, nagrodzone zostały również placówki, które jako pierwsze przesłały sprawozdania – otrzymały one atrakcyjne biopakiety zawierające m.in. książki przyrodnicze, nasiona, domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków i karmniki.

Ekologiczne spotkania

Niezapomnianym zwieńczeniem Planety Energii, był cykl pikników edukacyjnych z udziałem ambasadorów projektu - dziennikarki Katarzyny Stoparczyk  i przyrodnika Krzysztofa Koniecznego. Dzięki nim przeżyliśmy jedyną w swoim rodzaju lekcję przyrody pełną zagadkowych pytań i odpowiedzi oraz nauczyliśmy się w jaki sposób można samodzielnie zbudować budkę i karmnik dla ptaków, zrobić ekologiczną świecę, ozdobić ekotorbę, zasadzić las w szkle czy przygotować ekologiczne ozdoby świąteczne.

Główny cel projektu czyli pobudzanie u najmłodszych ciekawości do odkrywania świata oraz nauki prawidłowych nawyków i postaw wobec przyrody został osiągnięty. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą lepiej chronić środowisko naturalne i poprawią jakość życia na naszej planecie.

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym