Czas zadbać o mokradła!

Mokradła, pomimo ogromnej wartości dla życia, są ciągle niszczone i osuszane, przez co wiele zamieszkujących w nich gatunków roślin i zwierząt może po prostu wyginąć. Stanowią jedne z najcenniejszych ekosystemów na Ziemi i zarazem najbardziej zagrożonych. W Światowym Dniu Mokradeł warto przypomnieć sobie dlaczego powinniśmy je chronić i jak każdy z nas może to zrobić.

PE MokradłaWidok na mokradła wykonany z lotu ptaka

Szacuje się, że od 1970 roku ponad 35 proc. mokradeł na świecie zostało utraconych, a tempo tego zjawiska wciąż przyspiesza. 2 lutego, ponad 170 państw na świecie obchodzi "Światowy Dzień Mokradeł", aby w ten sposób zwiększyć świadomość ich znaczenia i podkreślić, że każde działanie w obszarze ich ochrony, nawet te najdrobniejsze, ma ogromne znaczenie dla przywracania tych cennych ekosystemów.

PE Gesi tundroweŻywym symbole mokradeł są gęsi tundrowe, które przylatują do nas z dalekiej północy

 

W tym roku obchody odbywają się pod hasłem "Już czas na przywrócenie mokradeł". Zatem do dzieła! Każdy z nas może przyczynić się do ich ochrony. Najprostszym sposobem jest nie wyrzucanie śmieci na tereny podmokłe. Można też zorganizować własną akcję sprzątania mokradeł - do czego wszystkich mocno zachęcamy!

PE LyskaŁyski - znane z tego, że perfekcyjnie nurkują - należą do jednych z najgłośniejszych gospodarzy polskich mokradeł

Czy wiesz, że…

  • Mokradła to nie tylko podmokłe tereny. Zaliczamy do nich również obszary wód śródlądowych czy płytki pas wód morskich, znajdujących się przy brzegu.
  • Znaczną część mokradeł stanowią torfowiska, które pełnią bardzo ważną rolę retencyjną - oznacza to, że chłoną wodę, kiedy jest jej pod dostatkiem, a gdy trwa susza, oddają ją.
  • Są jednym z ważniejszych zbiorników słodkiej wody na naszej planecie.
  • Akumulują duże ilości węgla i tym samym przyczyniają się do ograniczania efektu cieplarnianego.
  • Zapobiegają erozji i degradacji gleb.
  • Są naturalnymi filtrami, wód powierzchniowych i podziemnych - ważną rolę w procesie jej oczyszczania odgrywają żyjące w mokradłach bakterie oraz bagienne rośliny.
  • Redukują zanieczyszczenia z opadów atmosferycznych.

 

Załączniki

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym