Mokradła, pomimo ogromnej wartości dla życia, są ciągle niszczone i osuszane, przez co wiele zamieszkujących w nich gatunków roślin i zwierząt może po prostu wyginąć. Stanowią jedne z najcenniejszych ekosystemów na Ziemi i zarazem najbardziej zagrożonych. W Światowym Dniu Mokradeł warto przypomnieć sobie dlaczego powinniśmy je chronić i jak każdy z nas może to zrobić.
Widok na mokradła wykonany z lotu ptaka
Szacuje się, że od 1970 roku ponad 35 proc. mokradeł na świecie zostało utraconych, a tempo tego zjawiska wciąż przyspiesza. 2 lutego, ponad 170 państw na świecie obchodzi "Światowy Dzień Mokradeł", aby w ten sposób zwiększyć świadomość ich znaczenia i podkreślić, że każde działanie w obszarze ich ochrony, nawet te najdrobniejsze, ma ogromne znaczenie dla przywracania tych cennych ekosystemów.
Żywym symbole mokradeł są gęsi tundrowe, które przylatują do nas z dalekiej północy
W tym roku obchody odbywają się pod hasłem "Już czas na przywrócenie mokradeł". Zatem do dzieła! Każdy z nas może przyczynić się do ich ochrony. Najprostszym sposobem jest nie wyrzucanie śmieci na tereny podmokłe. Można też zorganizować własną akcję sprzątania mokradeł - do czego wszystkich mocno zachęcamy!
Łyski - znane z tego, że perfekcyjnie nurkują - należą do jednych z najgłośniejszych gospodarzy polskich mokradeł
Czy wiesz, że…
- Mokradła to nie tylko podmokłe tereny. Zaliczamy do nich również obszary wód śródlądowych czy płytki pas wód morskich, znajdujących się przy brzegu.
- Znaczną część mokradeł stanowią torfowiska, które pełnią bardzo ważną rolę retencyjną - oznacza to, że chłoną wodę, kiedy jest jej pod dostatkiem, a gdy trwa susza, oddają ją.
- Są jednym z ważniejszych zbiorników słodkiej wody na naszej planecie.
- Akumulują duże ilości węgla i tym samym przyczyniają się do ograniczania efektu cieplarnianego.
- Zapobiegają erozji i degradacji gleb.
- Są naturalnymi filtrami, wód powierzchniowych i podziemnych - ważną rolę w procesie jej oczyszczania odgrywają żyjące w mokradłach bakterie oraz bagienne rośliny.
- Redukują zanieczyszczenia z opadów atmosferycznych.