Czy niedźwiedzie polarne zawsze są białe?

W odróżnieniu od innych "misiów" większość niedźwiedzi polarnych nie zapada w sen zimowy. Zazwyczaj jest aktywny przez cały rok, a kiedy poluje zdarza mu się pokonać dystans nawet 15 tysięcy kilometrów. Mimo że rodzą się na lądzie, to większość czasu spędzają w wodzie.  27 lutego obchodzony jest Dzień niedźwiedzia polarnego, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek o tym niesamowitym zwierzęciu.

Niedźwiedź polarny występuje na obszarze Arktyki poza granicą koła podbiegunowego. Można go spotkać na terytorium Kanady, Alaski, Grenlandii, Rosji oraz na obszarach pokrytych lodem morskim w okolicy bieguna północnego. Jest gatunkiem zagrożonym, co oznacza że narażony jest na wyginięcie. Niestety postępujące zmiany klimatyczne są głównym czynnikiem zagrażającym tym niedźwiedziom.

Idealnie przystosował się do życia w niesprzyjających warunkach, zajmując miejsce na samym szczycie łańcucha pokarmowego. Niedźwiedź polarny to największy drapieżnik lądowy, dlatego nie dajmy się zwieść pozorom wyglądu niewinnego, słodkiego misia - lepiej nie wchodzić mu w drogę, bo jest naprawdę niebezpieczny!

Niedźwiedzie polarne, określane również jako białe, posiadają wiele cech, które nie występują u ich brunatnych kuzynów. W porównaniu do nich mają węższą, dłuższą czaszkę i wyraźnie dłuższą szyję, a między palcami występuje u nich błona pławna, co sprawia że potrafią skutecznie polować pod wodą.

 1. Samiec osiąga wagę do 700 kg, a gdy stanie na łapach osiąga wysokość do 3,35 metrów. Zdarzają się jednak znacznie cięższe osobniki. Rekordzistą był samiec, który ważył 1002 kg.
 2. Samica niedźwiedzia polarnego jest zazwyczaj dwa razy mniejsza.
 3. Młode niedźwiadki, zaraz po urodzeniu ważą od 600 do 700 gramów, są więc prawdziwymi drobinkami. Wychowywane są wyłącznie przez samicę, ponieważ samiec może być dla nich zagrożeniem.
 4. Skóra niedźwiedzi polarnych jest wyraźnie czarna, natomiast futro przezroczyste, wypełnione powietrzem. 
 5. U osobników żyjących w niewoli futro z czasem przybiera kolor zielonkawy. Dzieje się tak dlatego, że w klimacie cieplejszym od tego, jaki panuje w naturalnym środowisku tych zwierząt, futro niedźwiedzi polarnych staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju glonów. 
 6. Jest zwierzęciem wszystkożernym. Podstawą jego jadłospisu jest nerpa, czyli foka obrączkowana i w mniejszym stopniu foka wąsata. Za to latem nie pogardzi mchami, trawami czy porostami.
 7. Ma doskonały węch, dzięki któremu potrafi wyczuć fokę nawet z odległości 1 kilometra, w dodatku metr pod śniegiem.
 8. Niedźwiedzie polarne są znakomitymi pływakami. Stopy dorosłego niedźwiedzia polarnego przekraczają długość 30 cm i są szerokie na około 25 cm, a pomiędzy palcami znajduje się błona, która ułatwia zwierzęciu pływanie. 
 9. Niedźwiedzie polarne są praktycznie niewidoczne na fotografiach wykonywanych w podczerwieni. Na takich zdjęciach widać jedynie pysk i oddech zwierzęcia.
 10. Krótki ogon i małe uszy niedźwiedzia polarnego pomagają mu ograniczać straty ciepła.
 11. Niedźwiedzie polarne mimo ekstremalnie niskich temperatur nie zamarzają, mogą natomiast umrzeć z przegrzania - w trakcie biegu szybko się przegrzewają, dlatego jeśli zdecydują się na bieg, to wyłącznie na krótkie dystanse.
 12. Niedźwiedź polarny ma swoje święto, które obchodzone jest 27 lutego.

 

Źródło: national-geographic.pl

 

Załączniki

PE Niedzwiedz polarny 1

PE Niedzwiedz polarny 2

PE Niedzwiedz polarny 4

PE Niedzwiedz polarny 5

PE Niedzwiedz polarny 6

PE Niedzwiedz polarny 7

PE Niedzwiedz polarny 3

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym