Bóbr budowniczy

Bobry są doskonałymi inżynierami i hydrotechnikami. I podobnie jak człowiek potrafią wywierać silny wpływ na środowisko, w którym żyją. Różnica jest tylko taka, że wznoszone przez bobry konstrukcje pozytywnie wpływają na środowisko, zwiększając jego bioróżnorodność. Natomiast stawiane przez człowieka budowle w przeważającej większości drastycznie ją zmniejszają. 

7 kwietnia - Dzień bobrów

Ciekawostki:

 1. Bóbr europejski jest największym gryzoniem Europy. Długość ciała dorosłego osobnika może osiągnąć nawet 100 cm. Długość ogona („kielni”) to dodatkowe 30-40 cm. Masę ciała bóbr też ma odpowiednią do bycia największym gryzoniem - średnio osiąga 20 kg, chociaż zdarzają się prawdziwi zapaśnicy ważący nawet 35 kg.
 2. Jest zwierzęciem ziemnowodnym, typowym roślinożercą, który poza liśćmi lubi zajadać gałęzie i korę drzew liściastych, a także korzenie, kłącza. Ogółem w bobrzym menu znajduje się ponad 200 gatunków roślin zielnych i 100 drzewiastych. 
 3. Sa doskonałymi pływakami i nurkami - potrafią przebywać pod wodą aż 15 minut.
 4. Sierść bobra jest gęsta i chroni go przed bezpośrednim oddziaływaniem wody. 
 5. Uwielbiają kopać nory w brzegach, z wyjściem pod powierzchnią wody. Z gałęzi i mułu budują tzw. żeremia - nadwodne domy w kształcie kopców, z podwodnym wejściem, które mogą mierzyć nawet do 180 cm wysokości.
 6. Żyją w parach lub w grupach rodzinnych składających się z pary, pozostającej w trwałym związku przez całe życie, i potomstwa. Żeremia mogą być zamieszkiwane przez kilka kolejnych pokoleń.
 7. Są aktywne głównie nocą, ale można je spotkać również w dzień. Zimą nie zapada w sen, jednak przy śnieżnej i mroźnej pogodzie rzadko opuszcza żeremia.
 8. Bobry posiadają potężne siekacze, którymi potrafią odcinać nie tylko gałęzie, ale także ścinać całe drzewa - najchętniej osiki i wierzby.
 9. Z gałęzi, pni drzew i błota budują tamy, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo. Prace przy ich budowie praktycznie nigdy się nie kończą. Bobry przez cały rok uszczelniają je i powiększają. Najdłuższa znana tama wykonana przez bobry powstała w Kanadzie i mierzyła około 90 metrów.
 10. Ogon bobra sprawdza się doskonale nie tylko jako „alarm”, pełni on rolę steru i napędu w wodzie, podpory na lądzie, jest również magazynem tłuszczu oraz głównym organem termoregulacji.
 11. Praca bobrów korzystnie wpływa na jakość wody i bioróżnorodność. Dzięki tamom powstają tzw. stawy, w których swoje siedliska tworzą zagrożone gatunki zwierząt.

Źródło: lasy.gov.pl

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym