Mali obrońcy przyrody pokazali potencjał! Znamy zwycięzców Planety Energii

Szkoły z Augustowa pod Bielskiem Podlaskim, Strzelec Krajeńskich w Lubuskiem i Łodzi okazały się najlepsze pośród blisko 500 uczestników 12. edycji Planety Energii. Dzieci zdobyły dla swoich placówek całodniowy piknik przyrodniczy i montaż wartej 10 000 zł „strefy bioróżnorodności”. Do 100 wyróżnionych w konkursie szkół i przedszkoli z całej Polski trafią natomiast pakiety do ochrony lokalnej przyrody zawierające 1000 różnych budek i karmników dla zwierząt. Edukacyjny program Energi z Grupy ORLEN zwraca w tym roku uwagę na ekosystemy wodne i promuje proekologiczne zachowania związane z oszczędzaniem wody oraz ochroną różnorodności biologicznej.

Planeta Energii to program edukacyjny, którego celem w najnowszych edycjach jest rozbudzanie zainteresowania przyrodą, budowania świadomości i postaw proekologicznych wśród najmłodszych. Projekt uczy dzieci czym jest różnorodność biologiczna, uwrażliwia na lokalną faunę i florę, wpaja nawyki przyjazne środowisku i zachęca do dbania o przyrodę. W tym sezonie pokazuje jaki wpływ na życie ma woda, zabiera w ciekawe przyrodniczo miejsca w Polsce jak Dolina Baryczy, rozlewiska Biebrzy, torfowiska w dolinie rzeki Budkowiczanki czy fokarium stacji morskiej w Helu. Dzięki scenariuszom zajęć dla nauczycieli i nowym materiałom na PlanetaEnergii.pl, każde dziecko może przekonać się jak fascynujący jest świat roślin i zwierząt, ten charakterystyczny dla Polski, ale też ten najbliższy, który spotkamy tuż za progiem szkoły czy domu.

Fascynujący wodny świat od Bałtyku do Tatr

Do nauki z programem Energi tradycyjnie motywuje konkurs dla klas 0-3. Wziąć w nim udział mógł każdy nauczyciel, który poprowadził  minimum 1 lekcję wg scenariusza „Bioróżnorodność ekosystemów wodnych”. Tegoroczna edycja wywołała duże zainteresowanie wśród nauczycieli, łącznie zarejestrowano 480 klas, co oznacza że ponad 10 tys. dzieci mogło zdobyć cenną wiedzę przyrodniczą. Do nauki i zabawy włączyły się placówki ze wszystkich 16 województw w Polsce. Najwięcej sprawozdań przesłano z województw mazowieckiego (17), śląskiego (13) i wielkopolskiego (12).

PE12 - jezioro - 01
Woda jako źródło bioróżnorodności - najnowsza kraina na Planecie Energii

Sprawozdania udowodniły kreatywność pedagogów. Pokazali oni wiele sposobów na angażowanie uczniów do nauki i ochrony przyrody, często przez zabawę łączoną z pożytecznymi działaniami na rzecz lokalnego środowiska naturalnego. Zabierali podopiecznych na wyprawy terenowe, wystawiali przedstawienia, organizowali pikiety zachęcające do bycia eko mieszkańców swoich miejscowości,  budowali „hibernakulum” dla płazów, montowali budki i karmniki dla zwierząt, oraz zapraszali ekspertów na pogadanki, dokumentując to filmami i zdjęciami.

- W tym roku dostarczyliśmy nauczycielom kolejną porcję wiedzy i narzędzi do uczenia dzieci o bioróżnorodności, a zwłaszcza o znaczeniu wody dla życia przyrody - mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. - Dzięki wielu fantastycznym sprawozdaniom wiemy, że tym sposobem pomogliśmy pedagogom zainteresować dzieci  fauną i florą Bałtyku, ale też rzek i różnych zbiorników w najbliższym sąsiedztwie ich szkoły czy przedszkola. Nasz program, realizowany już od ponad 13 lat w ramach działań społecznej odpowiedzialności biznesu Energi z Grupy ORLEN, udowadnia, że odpowiednio zachęcone dzieci chcą troszczyć się o naszą planetę. Mogą mieć też  przy tym dużo dobrej zabawy - dodaje.

Pełni pasji ambasadorzy pomagają nauczycielom wprowadzać dzieci w świat przyrody

Planeta Energii to także ambasadorzy. Dzielą się oni z nauczycielami i z najmłodszymi swoim doświadczeniem i wiedzą na temat natury, motywują do działania i ochrony środowiska. W tym roku jednym z nich jest Aneta Chmielińska. To wieloletnia harcerka, która obecnie jako pedagożka leśna połączyła swoją pasję do spacerów z tworzeniem edukacyjnych podcastów i pisaniem książek o dzikiej naturze. Blogerka wierzy, że udział w Planecie Energii pomaga zmienić świat na lepsze i każdy może dołożyć swoją cegiełkę do pielęgnowania naturalnych ekosystemów oraz ochrony zwierząt i roślin.

- Wiele sprawozdań bazowało na zanurzaniu dzieci w doświadczeniu i pokazywaniu jak można wspólnie odkrywać przyrodę. Biorące udział w konkursie klasy odbyły wiele wycieczek do interesujących przyrodniczo miejsc, często przy okazji sprzątając je z zalegających odpadów. Placówki zapraszały również do siebie różnych ekspertów na ekologiczne pogadanki, podczas których uczniowie mieli okazję usłyszeć wiele ciekawostek na temat otaczającego ich świata przyrody - mówi Aneta Chmielińska, ambasadorka Planety Energii. - Duże wrażenie zrobiła na mnie Szkoła Podstawowa w Strzelcach Krajeńskich, która pokazała prawdziwe zaangażowanie, uczniowie m.in. wręczali ulotki przechodniom i maszerowali przez miasto z ekologicznymi transparentami w dłoniach. Podjęte działania z pewnością dały dzieciom ogromną moc i poczucie sprawczości. Klasa pokazała również dużą kreatywność zbierając małe przyrodnicze skarby do pudełek po zapałkach - dodaje.

Aktualną edycję jako ambasadorowie promują również Katarzyna Stoparczyk (dziennikarka, pisarka, zdobywczyni tytułu Mistrz Mowy Polskiej) oraz Krzysztof Konieczny (biolog, ornitolog i autor materiałów merytorycznych Planety Energii). Podczas inauguracji projektu Pani Katarzyna zachęcała wszystkich do rozmów z dziećmi i wsłuchiwania się w to, co mają do powiedzenia. Pokazała dzieciom bogactwo i piękno polskiej przyrody i polskiego języka, udowadniając, że ten kto lepiej włada ojczystym językiem może sprawniej opisywać otaczającą nas faunę i florę. Nieocenionym wsparciem merytorycznym we wszystkich tajemnicach, które można odkrywać na Planecie Energii jest pan od przyrody, czyli Krzysztof Konieczny. Pomaga on rozróżnić gatunki inwazyjne od rodzimych, wskazuje na zależności pomiędzy różnymi elementami tworzącymi ekosystemy i udowadnia dlaczego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni i pożywienia dla różnych gatunków, zwłaszcza tych ginących.

Wyróżnienia główne 12. edycji Planety Energii - pikniki dla dzieci i wsparcie lokalnej przyrody

- W tym roku kapituła konkursu nie miała łatwego zadania, ponieważ większość uczestników wykonała wszystkie zadania w ciekawy i interesujący sposób. W przesłanych sprawozdaniach widać duże zaangażowanie opiekunów i samych dzieci. Cieszę, że kolejny raz możemy wzbudzić w dzieciach ciekawość i zachęcić je do nie zawsze prostych tematów. Tegoroczna "woda" zaczyna już krążyć w krwioobiegach szkół, a przyroda zdaje się nabierać większego znaczenia nawet już w przedszkolach - mówi Krzysztof Konieczny, ambasador Planety Energii. - Jeśli pytacie o wybór tych najlepszych? Tu mieliśmy ogromny kłopot, bo wybieraliśmy między zaangażowaniem a ekspresją przedstawienia działań. To zawsze jest trudne i do pewnego stopnia subiektywne. Niemniej byliśmy pod ogromnym wrażeniem wszystkich przesłanych prac, dlatego bardzo dziękuję uczestnikom za poświęcony czas i włożoną pasję - dodaje.


Zwycięzcy 12. edycji konkursu:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Strzelcach Krajeńskich (woj. lubuskie), klasa 2A
  • Szkoła Podstawowa w Augustowie k. Bielska Podlaskiego, klasa 3B
  • Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School w Łodzi, klasa 3A

W tych 3 placówkach odbędą się w grudniu br. edukacyjne pikniki z udziałem ambasadorów, podczas których przewidziano wiele warsztatów i atrakcji. Dzięki czekom o wartości 10 tys. zł, w każdej z nich zostanie stworzona przyszkolna „strefa bioróżnorodności”. Zostanie ona zaprojektowana przez ekspertów Planety Energii wspólnie z nauczycielami i dziećmi, by jak najlepiej wykorzystać lokalne możliwości do ochrony przyrody w konkretnych miejscach. Powstać mogą ogrody deszczowe, mini rezerwaty lub inne projekty wspierające różnorodność miejscowych ekosystemów.

PE12 - ambasadorzy
Ambasadorzy 12. edycji Planety Energii

Na 8 nauczycieli wyróżnionych przez jury konkursu Planeta Energii za przygotowanie z uczniami najciekawszych sprawozdań z zajęć o bioróżnorodności, czeka kolejna niespodzianka - udział w 2-dniowych warsztatach z ambasadorami projektu. Odbędą się one w centrum przyrodniczym im. P. Czajkowskiego w Trzcinicy Wołowskiej na Dolnym Śląsku. W programie m.in. zajęcia praktyczne, obserwacje w społecznym rezerwacie przyrody, poznanie największej w Europie kolekcji budek dla ptaków i nietoperzy, oczek wodnych dla płazów, obserwacje susłów i skarp żołn.

Ekologiczne zestawy typu „zrób to sam”, dla wyróżnionych placówek z całej Polski

Wyróżnienia główne to nie koniec nagród. Dla najpilniejszych uczniów i najbardziej zaangażowanych nauczycieli, którzy pokazali swoje zaangażowanie w ochronę przyrody, także przewidziano nagrody. Sto klas wyróżniono zestawami wyjątkowych „Biopakietów". Każdy składający się łącznie aż z 10 elementów, m.in. domku dla jeży, hotelików dla zapylaczy, budek lęgowych dla ptaków, budki dla nietoperzy, karmników i nasion miododajnych roślin. Dzieci będą mogły własnoręcznie je zmontować i zainstalować w otoczeniu swojej placówki, a stworzona ostoja dla różnych stworzeń będzie stanowić inspirujący obiekt do przyrodniczych obserwacji na lata. Tu znajduje się lista 100 placówek nagrodzonych wyróżnieniami gwarantowanymi.

PE12 - biopakiety 02
Biopakiety - nagrody gwarantowane dla 100 placówek

Morze atrakcji nie tylko znad Bałtyku

Przedsmak emocji, które będą towarzyszyć potrójnym finałom w postaci pikników bioróżnorodności w placówkach laureatów,  można było zobaczyć podczas prelekcji i warsztatów odbywających się w trakcie projektu. Dzieci m.in. przygotowywały domki dla zapylaczy, skręcały budki lęgowe i karmniki dla ptaków, domki dla jeży, a następnie zamontowały to wszystko na terenach zielonych w gdańskiej Oliwie.

- Najważniejsze w Planecie Energii jest to, że dzieci są tu u siebie. Ze swoją kreatywnością i wielkimi dziecięcymi marzeniami, żeby ocalić swoja okolicę i świat. Dobrze to widać kiedy rysują, wędrują z lornetką przez las, śpiewają, dają swojej społeczności przedstawienia i uczą nas dorosłych, jak działać od serca i z pasją. Bo w ważnych sprawach tego świata potrafią oddać cząstkę swej dziecięcej duszy, świetny pomysł i czas - mówi Katarzyna Stoparczyk, ambasadorka Planety Energii.

Nauczyciele uczestniczący w projekcie mogli doskonalić techniki związane z nauczaniem o przyrodzie podczas zorganizowanego dla nich webinaru. Ponad 100 obecnych online pedagogów poszerzyło swoją wiedzę o budowaniu postaw proekologicznych i tego jak każdy z nas, nawet dziecko, może wpływać na ochronę środowiska wodnego, w tym Morza Bałtyckiego. Spotkanie zorganizowano 26 października br. w Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Dzięki niemu nauczyciele z całej Polski dowiedzieli się także jak można pomagać fokom i innym mieszkańcom naszego morza nawet mieszkając kilkaset kilometrów od jego brzegów. Zapis transmisji z rozmów i wykładów dostępny jest na PlanetaEnergii.pl.

Skutecznie zachęcamy do edukacji przez zabawę, bezpieczeństwa i kontaktu z naturą

Planeta Energii, którą Energa z Grupy ORLEN zainicjowała w 2010 roku,  od wielu lat pomaga w rozwoju wiedzy u dzieci. Jego pierwotną ideą było propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej i jej źródłach oraz bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu. Wraz z rozwojem projektu materiały wzbogacono o treści pozwalające lepiej zrozumieć świat energii wokół nas, wpływ naszych zachowań na ochronę środowiska czy wspieranie zrównoważonego rozwoju. Aktualnie Planeta Energii chce zwrócić dodatkowo uwagę nauczycieli i uczniów na świat przyrody i potrzebę dbania o bioróżnorodność, zwłaszcza lokalną.

Dotychczas w akcji wzięło udział przeszło 300 tysięcy dzieci i 7 tysięcy nauczycieli. Dodatkowo blisko 50 pedagogów uczestniczyło w szkoleniach zawodowych w ramach Akademii Planety Energii. Przedsięwzięcie cieszy się uznaniem państwowych instytucji. 12. edycję patronatem objęli Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe. Program doceniono także wyróżnieniem w „GOZpodarz 2023”.

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym