Dzieci w Strzelcach Krajeńskich mistrzami pomagania przyrodzie

Ambasadorzy Planety Energii ruszyli w Polskę, by odwiedzić trzy zwycięskie placówki. Pierwszy piknik bioróżnorodności z ich udziałem odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich. Jest to wyróżnienie za wyjątkowe zaangażowanie i ogromną kreatywność jakim wykazała się klasa 2A realizując przyrodnicze zajęcia w 12. edycji projektu edukacyjnego Energi z Grupy ORLEN. Do placówki trafił też voucher o wartości 10 tys. zł na urządzenie strefy bioróżnorodności oraz biopakiet składający się z dużej liczby domków i budek dla zwierząt oraz nasion roślin przyjaznych zapylaczom.

Wyróżnienie placówki w Strzelcach jest efektem ogromnego zaangażowania pedagogów, którzy potrafili włączyć dzieci i całą szkolną społeczność w pożyteczne dla środowiska naturalnego inicjatywy. Nauczycielki nie tylko przeprowadziły przyrodnicze lekcje na temat różnorodności przyrodniczej na podstawie materiałów znajdujących się na PlanetaEnergii.pl, ale również podjęły szereg działań dodatkowych mających na celu zainteresowanie uczniów, rodziców i społeczność lokalną aktywnościami na rzecz ochrony przyrody. Wspólnie z podopiecznymi najpierw wykonały transparenty oraz ulotki zachęcające do ochrony środowiska pod hasłem „Przyłącz się do nas - chroń bioróżnorodność’’, aby następnie podczas klasowego spaceru razem z dziećmi wręczać ulotki mieszkańcom miasta. Oprócz tego na zajęciach technicznych uczniowie wspólnie z wychowawczyniami przygotowywały pojemniki na śmieci, co pozwoliło im utrwalić wiedzę na temat segregacji śmieci, niezwykle istotnej z punktu widzenia ochrony przyrody.

 

- Dzisiejsze wyróżnienia są nagrodą za ciężką pracę uczniów. Dzieci udowodniły, że kochają świat przyrody, czują za niego odpowiedzialność i mają mnóstwo fantastycznych pomysłów - mówi Katarzyna Stoparczyk, ambasadorka Planety Energii.

W ramach wydarzenia ambasadorzy w towarzystwie nauczycieli ze szkoły przeprowadzili wizję lokalną, podczas której ustalili, gdzie w najbliższych miesiącach powstanie przyszkolna strefa bioróżnorodności. Dyrekcja szkoły zadeklarowała, że w proces powstawania strefy od początku będą zaangażowani wszyscy uczniowie ze szkoły.

- Jesteśmy dumni że kapituła konkursu doceniła nasze pomysły i działania. Warto wychodzić ze szkoły i przeprowadzać zajęcia przyrodnicze nad jeziorem, rzeką czy stawem. W Polsce ciągle mamy duże bogactwo bioróżnorodności, warto z tego korzystać i to chronić - mówi Hanna Gudynowska, wychowawczyni klasy 2A z SP1 w Strzelcach Krajeńskich.

Kulminacją spotkania było przekazanie nagród w postaci vouchera o wartości 10 tys. zł na urządzenie strefy bioróżnorodności oraz biopakietu składającego się z budek i domków dla ptaków, nietoperzy i jeży oraz nasion roślin łąkowych.

PE12 - Strzelce - 02
Piknik bioróżnorodności w Strzelcach Krajeńskich

Ostatnim, najprzyjemniejszym punktem programu były warsztaty składające się z 9 różnorodnych stref aktywności, gdzie młodzi obrońcy przyrody mogli m.in. przygotować tłuszczowo-słonecznikowe „przysmaki zimowe” dla ptaków, nauczyć się skręcania karmników i budek, zdobienia ekologicznych toreb na zakupy czy też tworzenia naturalnych ozdób choinkowych.

PE12 - Strzelce - 01
Piknik bioróżnorodności w Strzelcach Krajeńskich

Piknik bioróżnorodności w Szkole Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich był wyróżnieniem głównym w ramach 12. edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Planeta Energii. Ambasadorzy akcji odwiedzą jeszcze dwie placówki, w Augustowie niedaleko Bielska Podlaskiego 11 grudnia i w Łodzi 12 grudnia.


Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia


 

Załączniki

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym