O swoje otoczenie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Augustowie dbają już od przedszkola

Szkoła Podstawowa w Augustowie to kolejna placówka ze zwycięskiej trójki odwiedzona przez ekipę Planety Energii. Tym razem jury doceniło szczególnie inicjatywy podejmowane przez klasę 3B, a także grupy przedszkolne Wężyki i Biedronki, które z zapałem i kreatywnością zrealizowały zajęcia przyrodnicze w 12. edycji projektu edukacyjnego Energi z Grupy ORLEN. Placówka została nagrodzona voucherem o wartości 10 tys. zł na urządzenie własnej strefy bioróżnorodności. Oprócz tego szkoła, jak wszystkie 100 klas wyróżnionych w projekcie,  otrzymała biopakiet, na który składa się duża liczba domków i budek dla zwierząt oraz nasion roślin przyjaznych zapylaczom.

Zaangażowanie w działania pożyteczne dla środowiska przynosi dobre owoce zarówno całej przyrodzie, jak i społeczności, która w nich uczestniczy. Samodzielna obserwacja, wyciąganie wniosków oraz umiejętność pracy zespołowej wśród uczniów to tylko niektóre efekty pracy pedagogów ze Szkoły Podstawowej w Augustowie. Właśnie za to placówka została wyróżniona w wodnej edycji projektu Planeta Energii. Do przeprowadzenia lekcji na temat różnorodności przyrodniczej nauczycielki wykorzystały zarówno materiały znajdujące się na PlanetaEnergii.pl, jak i swój zmysł artystyczny, a aktywnościami na rzecz ochrony przyrody zainteresowały nie tylko uczniów, ale i rodziców.

- Dziękujemy Planecie Energii za zauważenie naszych działań, jak również za udostępnienie materiałów, filmów i scenariuszy, z których mogłyśmy korzystać i inspirować się. Dziękujemy również rodzicom za zaangażowanie we współpracę. Dzięki temu możemy chronić naszą planetę i dbać o bioróżnorodność - mówi Ewelina Wąż, nauczycielka grupy Wężyki ze Szkoły Podstawowej w Augustowie.

Nauczycielki zadbały zarówno o przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy i pojęć, typu bioróżnorodność, podział wód, ekosystem czy zasady bezpiecznego pobytu nad wodą, jak i zaplanowały zajęcia artystyczne, ruchowe oraz plenerowe, które pozwoliły na utrwalenie zdobytych wcześniej informacji. Dzieci z klasy IIIB opowiadały o zbiornikach wodnych, które znajdują się w pobliżu ich miejsca zamieszkania oraz odwiedziły Arboretum w Kopnej Górze. Młodzi przyrodnicy samodzielnie wykonali m.in. zbiornik wodny, w którym ukazali bioróżnorodność w świecie roślin i zwierząt, a przy pomocy rodziców przygotowali także łódkę, która pozwoli podziwiać bioróżnorodność ekosystemu wodnego. Tata jednego z uczniów przeprowadził warsztaty plastyczne pod hasłem „Budka Lęgowa”. Przedszkolaki odwiedziły natomiast zaprzyjaźnioną Szkółkę Leśną w Grabowcu, dowiedziały się jak bogaty jest świat roślin, ale też jak ważne jest, aby dbać o przyrodę, która nas otacza. Wykonały również prace plastyczne, w których przedstawiały „Krainę Bioróżnorodności” stworzoną ze skarbów lasu zebranych podczas spaceru. Zwieńczeniem ich działań był teatrzyk pt. „Bociek” przedstawiający historię bociana Leszka oraz zwierząt zamieszkujących las, którzy obejrzeli koledzy i koleżanki z całego przedszkola.

PE12 - Augustowo - piknik 01
Piknik bioróżnorodności w Augustowie

- Planeta Energii uczy samodzielnej obserwacji, wyciągania wniosków ale też pracy zespołowej, pokazując jak ważne jest wspólne zaangażowanie na rzecz społeczności w której żyjemy. Panie nauczycielki z Szkoły Podstawowej z Augustowa udowodniły, że warto rozmawiać z dziećmi o wodzie jako źródle różnorodności biologicznej, a widząc zaangażowanie uczniów jestem pewna, że zaprocentuje to w przyszłości lepszą ochroną przyrody na naszej planecie mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.

Ważnym elementem spotkania było uroczyste wręczenie nagród w postaci vouchera o wartości 10 tys. zł na urządzenie strefy bioróżnorodności oraz biopakietu składającego się z budek i domków dla ptaków, nietoperzy i jeży oraz nasion roślin łąkowych. Pozwolą one jeszcze bardziej angażować się w ochronę przyrody.

PE12 - Augustowo - piknik 02
Piknik bioróżnorodności w Augustowie

Podczas pikniku dzieci mogły skorzystać także z atrakcyjnych warsztatów prowadzonych w 9 różnorodnych strefach aktywności, gdzie każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Młodzi przyrodnicy mogli m.in. przygotować ekologiczne ozdoby choinkowe, zagrać z muzyczne zagadki i kalambury, nauczyć się skręcania karmników i budek, a także samodzielnie wykonać ozdobne podstawki pod kubki.

- Dzieci są szczęśliwe i uśmiechnięte. Zasłużyły na to, ponieważ, zwyciężyły w programie Planeta Energii. Jesteśmy z nich bardzo dumni i robimy wszystko, żeby poczuły, że są ważne, mądre i poprzez swoją świadomość zmieniają ten świat na lepsze - mówi Katarzyna Stoparczyk, ambasadorka Planety Energii.

Piknik bioróżnorodności w Szkole Podstawowej Augustowie był kolejnym wyróżnieniem w ramach 12. edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Planeta Energii. Ambasadorzy akcji 12 grudnia odwiedzą jeszcze placówkę w Łodzi. Klika dni wcześniej wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 w Strzelcach Krajeńskich.


Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia