Dzieci z Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Smart School w Łodzi biegle władają także językiem natury

Ostatnia placówka na tegorocznej trasie Ambasadorów Planety Energii to Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School w Łodzi. Jury konkursu nie mogło przejść obojętnie wobec przyrodniczych inicjatyw podejmowanych przez panią Natalię Michalak i klasę 3A. Nauczycielka i uczniowie włożyli wiele wysiłku w to, by uwrażliwić lokalną społeczność na konieczność ochrony naszego środowiska naturalnego. W nagrodę placówkę odwiedziła Planeta Energii z przyrodniczo-świąteczny piknikiem. Dzięki wyróżnieniu w projekcie Energi z Grupy ORLEN szkoła otrzymała też voucher o wartości 10 tys. zł oraz pakiet karmników, domków i budek dla zwierząt oraz nasion roślin przyjaznych zapylaczom.

Dzieci ze szkoły w Łodzi do udziału w 12. edycji projektu Planeta Energii podeszły z wielkim entuzjazmem i zapałem. Z chęcią realizowały nie tylko materiały znajdujące się na stronie PlanetaEnergii.pl, ale dzięki zaangażowaniu swojej wychowawczyni, mogły wzbogacić je o swoje pomysły. Zostało to docenione przez jury, które przyznało Dwujęzycznej SP Smart School w Łodzi jedno z trzech wyróżnień głównych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach multimedialnych pod hasłem „Co nam daje las?”, tworzyły prace plastyczne (piętra lasu, MUR) i techniczne (album bioróżnorodności, bioróżnorodne kółko i krzyżyk, Pani jesień z darów jesieni). Poprzez zabawę i pracę w grupach ćwiczyli segregację śmieci. Uczestniczyli w akcji zbiórki kasztanów dla mieszkańców lasów i sprzątaniu świata. Podczas zajęć nie zabrakło także eksperymentowania z energią odnawialną. Szczególnie ciekawym doświadczeniem były warsztaty pszczelarskie, które przybliżyły dzieciom życie tych pożytecznych owadów.

- Uczniowie solidnie się napracowali i mieli bardzo ciekawe pomysły. Ja to wszystko zebrałam tylko w całość i stworzyłam prezentację, która jest niezapomnianą pamiątką. Dzisiaj otrzymaliśmy wspaniałą nagrodę pieniężną na stworzenie strefy bioróżnorodności na terenie szkoły, dzięki niej będziemy mogli empirycznie zdobywać wiedzę na temat ekologii i bioróżnorodności - mówi Natalia Michalak, nauczycielka Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Smart School w Łodzi.

Dzieci w swoje odkrywanie bioróżnorodności zaangażowały także lokalną społeczność. Podczas happeningu dzieliły się swoją wiedzą, zwracały uwagę przechodniów na problem związany z bioróżnorodnością oraz zachęcały do większego zaangażowania się w ochronę przyrody. W tym celu przygotowały specjalne maski zwierząt, plakaty, ulotki oraz wymyśliły wesołe hasła, które skandowały podczas marszu. Niczym drużyna Indiana Jonesa uczniowie wyruszyli także na tropienie zagrożeń w najbliższej okolicy. Jak się okazało było ich dość sporo, począwszy od wszechobecnych śmieci i hałasu, a skończywszy na spalinach samochodowych, pędzących autach i kurczących się terenach zielonych, na rzecz rozrastających się betonowych osiedli. Szacowali również wiek drzew w pobliskim parku oraz oklejali szyby w swojej klasie kolorowymi liśćmi, aby nie były już szklaną pułapką dla ptaków.

PE12 - Łódź - 02
Piknik bioróżnorodności w Łodzi

- Jestem bardzo zbudowany tym, co robią dzieci. Tegoroczną edycję Planety Energii kończę z dużą nadzieją i myślę, że w kolejnych edycjach poszukamy kolejnych ciekawych tematów. Może następnym razem powiemy także o zapylaczach i pszczołach i pokażemy wszystkim, że obok nas jest dużo dzikiej przyrody i że musimy o nią dbać, bo tak naprawdę to od nas zależy, co z tego będzie. A młodym ekologom bardzo dziękuję -  jest w Was ogromna nadzieja, że coś się zmieni - mówi Krzysztof Konieczny, ambasador Planety Energii.

Podczas pikniku dziewczynki i chłopcy z klasy 3a oraz pozostali uczniowie klas 1-3 z łódzkiej szkoły, mogli uzupełnić i utrwalić swoją wiedzę na specjalnych warsztatach prowadzonych w 9 różnorodnych strefach aktywności. Dzieciom szczególnie do gustu przypadła nauka skręcania karmników i budek lęgowych, zajęcia z tworzenia ekologicznych ozdób choinkowych oraz przygotowywanie tłuszczowo-słonecznikowych „przysmaków zimowych” dla ptaków.

PE12 - Łódź - 05Piknik bioróżnorodności w Łodzi

Placówka w Łodzi to ostatni punkt na tegorocznej szkolnej trasie ambasadorów ogólnopolskiego programu edukacyjnego Planeta Energii. Wcześniej odwiedzili oni także Szkołę Podstawową nr 1 w Strzelcach Krajeńskich oraz Szkołę Podstawową w Augustowie koło Bielska Podlaskiego.

Na wyróżnionych w projekcie nauczycieli czeka jeszcze Akademia Planety Energii, podczas której będą mieli okazję poznać nowatorskie sposoby na wspieranie ochrony przyrody w najbliższym otoczeniu oraz przekazywanie wiedzy dzieciom w angażujący sposób.


Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia


 

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym