Bliżej natury dzięki Akademii Planety Energii

Czy w grudniu można obcować z przyrodą? Jak można zobaczyć mopki? Czy wiemy gdzie zimują susły? Jaką budkę wstawić do lasu, jaką do parku a jaką przy szkole? Gdzie powinniśmy poszukiwać bekasika, którego tak trudno dostrzec? Ile osób potrzeba by otoczyć dąb o obwodzie 7 metrów? Komu potrzebne są pneumatofory cypryśnika błotnego? Czy można ukraść murawę i uratować ostatnie nasiona pszeńców różowych? Na te i inne pytania odpowiadali ambasadorzy Planety Energii podczas spotkania z wyróżnionymi nauczycielami w ramach Akademii Planety Energii.

Grupa pedagogów z całego kraju spotkała się w Centrum Przyrodniczym w Trzcinicy Wołowskiej im. Przemysława Czajkowskiego Fundacji „Pro natura” w ramach Akademii Planety Energii, aby wspólnie porozmawiać na tematy związane z edukacją wczesnoszkolną i ochroną środowiska. Tegoroczna edycja warsztatów skupiała się na ekosystemach wodnych i bioróżnorodności.

W położonym w malowniczej scenerii Dolnego Śląska ośrodku nauczyciele wysłuchali prelekcji przyrodnika i ambasadora Planety Energii Krzysztofa Koniecznego. W swoim wystąpieniu, biolog i opiekun merytoryczny akcji, sporo miejsca poświęcił zasadom samodzielnej budowy budek lęgowych i karmników dla różnych gatunków ptaków. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć 70 różnych rodzajów konstrukcji! Odwiedzający dowiedzieli się także o tym w jaki sposób obrączkuje się ptaki. Ciekawym elementem warsztatów była możliwość oglądania starego drewna, które stanowi dom dla wielu unikatowych rodzajów owadów.

PE12 - Akademia - 01
Akademia Planety Energii

- Mogliśmy obserwować drzewa i żywą próchnicę, w której bytuje pachnica dębowa jak również koziróg dębosz. To cudowna, żywa lekcja przyrody. Fantastyczne miejsce z takimi gatunkami jak szczotlicha siwa, jastrzębiec kosmaczek, kocałki piaskowe, które znajdują się częściowo pod ochroną - opowiada nauczycielka z Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej, Marta Ladińska-Górko.

Swoją wiedzą podzieliła się także Aneta Chmielińska, ambasadorka Planety Energii. Pedagożka leśna była pod wrażeniem terenów wokół Trzcinicy Wołowskiej i Głębowic, które są bogate w piękne okazy przyrodnicze.

- To jest ogromna wartość móc przyjechać w miejsce, gdzie można zdobyć taką prawdziwą ekspercką wiedzę na temat przyrody i dowiedzieć się jak działać, żeby faktycznie zrobić coś dobrego. Dla mnie to jest też ogromna wartość, żeby tego posłuchać i spotkać się z innymi nauczycielami - mówi ambasadorka projektu Aneta Chmielińska.

Pedagożka leśna, autorka książek przyrodniczych oraz podcastu Dzikoprzygody, przyznała, że takie inicjatywy są bardzo cenne właśnie ze względu na bezpośrednią wymianę doświadczeń i dzielenie się pomysłami na nieszablonowe propagowanie wiedzy o otaczającej nas florze i faunie.

PE12 - Akademia - 02
Akademia Planety Energii

- Na nauczycielach z podstawówek i przedszkoli spoczywa ogromna odpowiedzialność. W dużej mierze od nich zależy, czy i w jakim stopniu dzieci zaangażują się w ochronę środowiska. Czy zakiełkuje w nich empatia i chęć rozumienia świata roślin i zwierząt - mówi Krzysztof Konieczny, ambasador Planety Energii. - Dlatego w czasie zajęć Akademii Planety Energii staramy się pokazać narzędzia i metody, dzięki którym będą mogli oni wprowadzać najmłodszych w bogaty ale kruchy świat przyrody - dodaje.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano także autorskie zdjęcia ukazujące krajobrazy Antarktydy i dziewicze obszary na Oceanie Południowym. Ponadto nauczyciele odwiedzili lokalną wieżę kościelną, która może poszczycić się własną ścieżką przyrodniczą oraz udali się na zwiedzanie katakumb. Krzysztof Konieczny zabrał również pedagogów do starego parku z ogromnymi dębami, gdzie snuł opowieści o drzewach i grzybach.

PE12 - Akademia - 03Akademia Planety Energii

Akademia Planety Energii to dwudniowe warsztaty skierowane do nauczycieli klas, które wzięły udział w Planecie Energii. Przekazywana podczas szkolenia wiedza i umiejętności pozwalają pedagogom urozmaicać lekcje oraz uwrażliwiać uczniów na tematy związane z ochroną środowiska. Możliwość rozwoju osobistego i zawodowego doceniły uczestniczki warsztatów.

- Dziękujemy za wiedzę i inspiracje. Akademia Planety Energii była niesamowitym wyróżnieniem dającym motywacje do tego by działać dalej - mówi Anna Ruszczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich.

- Moi uczniowie z wielkim entuzjazmem oczekują na nowe zajęcia dlatego ten wspaniały bagaż bioróżnorodności zabieram do swojej szkoły. Dziękuję Planecie Energii w imieniu własnym i uczniów - mówi Sylwia Linek ze Szkoły Podstawowej w Nędzy.

PE12 - Akademia - 04
Akademia Planety Energii


Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia


 

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym