O tym jak najmniejsze działania przyczyniają się do dużych zmian przekonaliśmy się podsumowując poprzednią odsłonę konkursu. Obejrzeliśmy Strefą Bioróżnorodności przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich.
W 2023 roku uczniowie klasy 2a pod kierunkiem Hanny Gudynowskiej i p. Anny Ruszczak oraz przy wsparciu Oleny Khmelnytskiej zdobyli jedno z trzech równorzędnych Wyróżnień Głównych w 12. Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Planeta Energii.
Do Programu zostało zgłoszonych ponad 470 szkół. Uczniowie szkoły w Strzelcach Krajeńskich wywalczyli: voucher pieniężny o wartości 10.000 zł z przeznaczeniem na budowę Strefy Bioróżnorodności w szkole, wyróżnienie w formie pakietu bioróżnorodności o wartości do 700 zł oraz wizytę Planety Energii i jej Ambasadorów. Działania, które realizowali dotyczyły zagadnień „Bioróżnorodności ekosystemów wodnych”.
– Myśleliśmy w jaki sposób wykorzystać ekosystemy wodne i wpadliśmy na pomysł stworzenia ogrodu deszczowego, który filtruje i gromadzi wody opadowe - opowiada Hanna Gudynowska ze SP1 w Strzelcach Krajeńskich. – Chcieliśmy zaznaczyć, jak ważnym tematem jest wykorzystywanie deszczówki nie tylko w szkole, ale też we własnych ogrodach, w parkach, w miejscowości. Oprócz ogrodu deszczowego stworzyliśmy ścieżkę sensoryczną, przy której dzieci kopały dołki, zbierały ziemię do wiaderek.
Mateusz Feder, burmistrz miasta, wskazuje, że Planeta Energii przyczyniła się do zmiany społecznej w Strzelcach Krajeńskich: – Ważne było dla nas pokazanie najmłodszym mieszkańcom naszej gminy jak istotne jest retencjonowanie wody. W okolicy mamy bardzo dużo ogrodów działkowych, gdzie działkowcy również zajmują się uprawą roślin.
Planeta Energii dodatkowo zainspirowała SP1 do złożenia przez uczniów wniosku o ustanowienie użytku ekologicznego, śródpolnego oczka wodnego znajdującego się na obrzeżach miasta. Dzięki uczestnictwu w warsztatach zorganizowanych dla nauczycieli, udało się pozyskać odpowiednią wiedzę, w jaki sposób to zrobić. Przed podjęciem obserwacji przyrodniczej, zaniedbany obiekt przyszłego użytku został uprzątnięty przy wsparciu Urzędu Miasta Strzelce Krajeńskie.
Aneta Chmielińska pedagożka leśna, autorka książek o tematyce przyrodniczej oraz podcastu Dzikoprzygody, razem z biologiem i przyrodnikiem, Krzysztofem Koniecznym, byli ambasadorami 12. edycji Planety Energii. Odwiedzili razem Strzelce Krajeńskie i podsumowuje: – Planeta Energii daje możliwości nauczycielom, żeby uczniowie dowiedzieli się więcej o naturze, gatunkach, które w niej są i bioróżnorodności. Kiedy przyjeżdżamy do Strzelec Krajeńskich, nie mam żadnych wątpliwości, że ten projekt działa bardzo dobrze. Wystarczy spojrzeć na dzieci i to, jak są zaangażowane w odkrywanie natury.
A oto filmowa relacja z całego wydarzenia:
Dyrektorka szkoły, Aldona Ułasowiec przyznaje, że działanie zainicjowane przez Planetę Energii nie okazało się jednostkowe, bo stale się rozszerza - efekty widać do dziś w postaci ścieżki sensorycznej, ogrodu deszczowego i strefy bioróżnorodności.