Aż 640 klas wzięło udział w 13. edycji naszego projektu edukacyjnego. Już niebawem poznamy 100 szkół z całej Polski, do której trafią pakiety do ochrony lokalnej przyrody. Projekt zwieńczą pikniki bioróżnorodności w 3 placówkach i Akademia Planety Energii dla najlepszych nauczycieli.
W tegorocznej odsłonie programu czynny udział wzięło ponad 12 tys. uczniów. Największą aktywnością wykazały się placówki z województw: mazowieckiego, wielkopolskiego i pomorskiego.
– Tak duża liczba zgłoszeń do 13. edycji Planety Energii oznacza, że co najmniej kilkanaście tysięcy dzieciaków wykonało coś dla środowiska i naszej planety – mówi Ambasadorka 13. edycji Planety Energii, Marzena Rogalska. – Dziękujemy wszystkim nauczycielom z ponad 600 szkół i przedszkoli, ale też ich klasom i całym społecznościom, że postanowiły z nami edukować i działać na rzecz naszej planety. To dowód na to, jak ogromna siła tkwi w nas wszystkich, gdy łączymy siły dla dobra Ziemi.
Sprawozdania złożyło aż 279 placówek – a ponad połowa szkół zrealizowała więcej niż jeden scenariusz. Pokazały one pomysłowość pedagogów i różnorodne sposoby angażowania uczniów w naukę i ochronę środowiska przez zabawę. Organizowano wyprawy terenowe, przedstawienia, a także spotkania z ekspertami – wszystkie działania były dokumentowane zdjęciami i filmami. Największym zainteresowaniem cieszył się scenariusz poświęcony drzewom – złożyła je zdecydowana większość placówek biorąca udział w konkursie.
W tym roku przekonujemy, że aby obcować z prawdziwą naturą, nie trzeba dalekich wypraw – w miejskich parkach i małych laskach kryją się skarby czekające na odkrycie! Do nauki z programem Energi jak co roku zachęcał konkurs dla klas 0-3. Przystąpić do niego mógł każdy nauczyciel, który zrealizował przynajmniej jeden scenariusz: „Drzewa – Skarby przyrody” lub „EkoBohaterowie na co dzień”.
Już 29 listopada poznamy 100 wyróżnionych placówek, a 2 grudnia ogłosimy trójkę zwycięzców.
Ambasadorka Planety Energii, Marzena Rogalska podsumowuje rekordową liczbę zgłoszeń:
ZOBACZ
W nagrodę 100 najlepszych klas otrzyma ekologiczne biopakiety zawierające m.in. podniesione grządki, hoteliki dla zapylaczy, budki lęgowe dla ptaków oraz nasiona roślin miododajnych i warzyw. W szkołach autorów trzech najlepszych prac –zorganizowane zostaną wyjątkowe Pikniki Bioróżnorodności. Odwiedzą je ambasadorka i przyjaciele Planety Energii, a szkoły otrzymają vouchery o wartości 11 000 zł na stworzenie własnej Strefy Bioróżnorodności. Dziesięciu najbardziej zaangażowanych nauczycieli, chcących rozwijać swoje kompetencje i wzbogacać lekcje o nowoczesne metody, weźmie udział w Akademii Planety Energii w Gdańsku przy ujściu Wisły.
Trzynasta, rekordowa edycja, Planety Energii zgromadziła aż 640 klas. Łącznie z uczniami z wszystkich dotychczasowych edycji daje to ponad 330 tys. dzieci. 13. edycję patronatem honorowym objęli Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Lasy Państwowe.