Jakie zwierzęta i rośliny można spotkać przy ujściu Wisły na Wyspie Sobieszewskiej? Co robią w grudniu bobry a co foki? Jak inicjować nowe sposoby nauczania o bioróżnorodności? Na te i inne pytania odpowiadali ambasadorzy Planety Energii podczas spotkania z wyróżnionymi nauczycielami w ramach Akademii Planety Energii.
Wyspa Sobieszewska zamieniła się w scenerię niezapomnianej przyrodniczej przygody dla wyróżnionych w tegorocznym konkursie Planety Energii nauczycieli. Akademia Planety Energii po raz kolejny zainspirowała uczestników do pogłębiania wiedzy o przyrodzie i włączania jej w edukację szkolną.
Pierwszy dzień obfitował w ekscytujące spotkania z naturą pod okiem przyrodnika Krzysztofa Koniecznego, znanego jako "Pan od przyrody". Spacerując wzdłuż brzegów Wisły, nauczyciele mogli obserwować liczne gatunki ptaków, szukać tropów zwierząt, w tym bobrów, a także podziwiać ślady ich działalności. Niezwykłym przeżyciem było spotkanie z fokami w ich naturalnym środowisku. Uczestnicy poszukiwali również bałtyckiego skarbu – bursztynów, których blask przywołał opowieści o historii regionu i jego naturalnym bogactwie.
Drugi dzień wypełniły warsztaty, podczas których nauczyciele dzielili się swoimi pomysłami i inspiracjami na edukację przyrodniczą. Laureaci konkursu otrzymali symboliczne czeki na kwotę 2000 zł za wkład w realizację zajęć edukacyjnych w swoich szkołach. Nie zabrakło inspirujących rozmów z Marzeną Rogalską, ambasadorką projektu, oraz Magdaleną Marszałkowską, dyrektorką marketingu Energa SA, które podzieliły się swoimi refleksjami na temat edukacji i ochrony przyrody.
Wartościowym akcentem była prezentacja projektu „Dajcie nam głos” prowadzonego przez Kasię Stoparczyk, która podkreślała, jak ważne jest wsparcie dzieci w rozwoju ich wrażliwości na naturę i otaczający świat.
– Warsztaty były bardzo inspirujące, myślę, że dużo zabiorę do swoich dzieci. Bardzo się cieszę, że mogłam w nich uczestniczyć, dużo inspiracji i konsultacji. Każdy ma tu szansę na zdobycie nagrody, są doceniane wszystkie szkoły, nawet te małe – mówiła Ilona Nowakowska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami integracyjnymi w Smólniku.
– Dzięki warsztatom zabieram do swojej szkoły garść inspiracji. Podczas wycieczki brzegiem Wisły dowiedziałam się mnóstwo na temat zwierząt, roślin, gatunków drzew. Pan Krzysztof pięknie opowiadał o tym, co dzieje się, jakie jest wspaniałe życie nad brzegiem Wisły i gdzie kończy swój bieg – podsumowała Anna Cicha ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole.
– Spotkały się osoby, dla których dzieci są inspiracją. To one powodują, że chcą działać dalej i robią coś więcej ponad podstawę programową. Chcemy łamać schematy edukacyjne, wychodzić poza klasę i szkołę. A dzięki programowi Planety Energii to łamanie schematów edukacyjnych będzie łatwiejsze – powiedziała Anna Słaby ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej.
„To inspiracja, żeby przyjechać tu jeszcze raz i mojej klasie pokazać to, co zobaczyłam, żeby zobaczyły to, w czym ja uczestniczyłam” – mówiła Agnieszka Kalinicka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orląt Lwowskich w Wołowie.
W spotkaniu uczestniczyli także Przyjaciele Planety Energii.
– Bardzo ważne jest dla mnie spotkanie, które kontynuujemy, w którym wzięły udział osoby, które mają serce po stronie dziecka. Wszystkim nam bardzo zależy na dziecku, a w kontekście przyrody to już zwłaszcza, bo leczy, koi, jest potężna i wieczna. Jeśli człowiek może spotkać bratnie dusze, które wiedzą, że cała przyszłość należy do naszych dzieci i to, w jaki sposób je wychowamy i jakie damy narzędzia, tak będzie wyglądało ich życie – podsumowała Katarzyna Stoparczyk.
– Cieszę się, że mówimy znów o bioróżnorodności, że ochrona przyrody wraca do szkół. Mówimy o gatunkach i siedliskach, o tym, że powinny być zachowane, dlatego że robimy to właśnie dla dzieci, które teraz chodzą do szkoły. To, co im zostawimy, będzie świadczyło o tym, kim dla nich jesteśmy i co dla nich robimy – powiedział. Krzysztof Konieczny.
Akademia Planety Energii to dowód na to, że wspólne zaangażowanie w edukację przyrodniczą przynosi wymierne efekty. Współpraca nauczycieli, ekspertów i organizatorów pozwala na tworzenie inspirujących zajęć, które pomagają dzieciom rozumieć wartość przyrody i potrzebę jej ochrony. To, co zostawimy kolejnym pokoleniom, świadczy o naszej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy.
Pomiar prędkości światła w czekoladzie, skraplanie pary wodnej na szkle, rozdzielanie soli od pieprzu czy tajemnice Układu Słonecznego. Podczas wakacji z Planetą Energii żadne dziecko ciekawe świata nie powinno się nudzić!