Szkoły z Koła, Królowej Polskiej i Parzymiech okazały się najlepsze z 640 zgłoszonych do 13. edycji Planety Energii. Do stu placówek z całej Polski trafią pakiety do ochrony lokalnej przyrody. Projekt zwieńczą pikniki bioróżnorodności w trzech miejscach i Akademia Planety Energii dla najlepszych nauczycieli. Edukacyjny program Energi zwraca w tym roku uwagę na ekosystemy leśne i promuje proekologiczne zachowania związane z ochroną różnorodności biologicznej.
Planeta Energii to autorski program edukacyjny, realizowany od 2010 roku przez Energę z Grupy ORLEN, stworzony z myślą o najmłodszych. Skupia się na zwiększeniu świadomości nauczycieli i uczniów na temat przyrody oraz konieczności dbania o bioróżnorodność, zwłaszcza lokalną, w trosce o środowisko i klimat. Kładzie nacisk na naukę przez zabawę i interaktywne doświadczenia, dzięki czemu nawet trudne i abstrakcyjne zagadnienia stają się dla dzieci interesujące. Program pobudza ich ciekawość, zachęca do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, aktywizowania swoich społeczności, a także promuje rozwój prawidłowych nawyków, postaw i zachowań.
Tegoroczna, trzynasta edycja cieszyła się największym do tej pory zainteresowaniem - zgłosiło się aż 640 placówek z całego kraju.
– Tak duża liczba zgłoszeń do 13. edycji Planety Energii oznacza, że co najmniej kilkanaście tysięcy dzieciaków wykonało coś dla środowiska i naszej planety – mówi Ambasadorka 13. edycji Planety Energii, Marzena Rogalska. – Dziękujemy wszystkim nauczycielom z ponad 600 szkół i przedszkoli, ale też ich klasom i całym społecznościom, że postanowiły z nami edukować i działać na rzecz naszej planety. To dowód na to, jak ogromna siła tkwi w nas wszystkich, gdy razem działamy dla dobra Ziemi.
W tym roku program przekonywał, że w celu obcowania z naturą, nie trzeba dalekich wypraw - w miejskich parkach i małych lasach kryją się skarby czekające na odkrycie! Do nauki z programem Energi jak co roku zachęcał konkurs dla klas 0-3. Przystąpić do niego mógł każdy nauczyciel, który zrealizował i zaraportował przynajmniej jeden scenariusz: "Drzewa - Skarby przyrody" lub "EkoBohaterowie na co dzień".
Sprawozdania zgodne z regulaminem złożyło aż 279 placówek - a ponad połowa szkół zrealizowała więcej niż jeden scenariusz. Pokazały one pomysłowość pedagogów i różnorodne sposoby angażowania uczniów w naukę i ochronę środowiska przez zabawę. Organizowano wyprawy terenowe, przedstawienia, a także spotkania z ekspertami - wszystkie działania były dokumentowane zdjęciami i filmami. Największym zainteresowaniem cieszył się scenariusz poświęcony drzewom - złożyła je zdecydowana większość biorąca udział w konkursie. W tegorocznej odsłonie programu czynny udział w zajęciach wzięło ponad 12 tys. uczniów. Największą aktywnością wykazały się placówki z województw: mazowieckiego, wielkopolskiego i pomorskiego.
Wsparcie Przyjaciół Planety Energii
Planeta Energii to także Przyjaciele, którzy dzielą się z nauczycielami i z najmłodszymi swoim doświadczeniem i wiedzą na temat natury, motywują do działania i ochrony środowiska.
Aneta Chmielińska, pedagożka leśna, autorka książek o tematyce przyrodniczej oraz podcastu Dzikoprzygody, tak komentuje sukces tegorocznej edycji: - Leśna edycja pokazała, że jest coraz więcej szkół, które odważnie wychodzą z ekologicznymi działaniami nie tylko poza klasy, ale także poza szkołę i jej teren. Zachęcają całe rodziny do wychodzenia w naturę, aktywizują lokalnych seniorów, nawiązują współpracę z organizacjami, które zajmują się w ich okolicy ochroną natury. Coraz więcej jest nauczycieli, którzy rozumieją, że świetna edukacja to nie tylko ciekawe aktywności w klasie, ale też wychodzenie ku innym. I przede wszystkim - tworzenie przestrzeni.
Aktualną edycję jako Przyjaciele promują również Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowej Trójki, pisarka, reżyserka spektakli teatralnych, laureatka tytułu Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi, oraz Krzysztof Konieczny – przyrodnik i ornitolog, popularyzator przyrody m.in. dzięki blogowi dbajobociany.pl i panodprzyrody.pl.
– To była absolutnie rekordowa edycja Konkursu! Dlaczego? Ponieważ otrzymaliśmy rekordową ilość zgłoszeń. A w nich? Mnóstwo wspaniałych, kreatywnych pomysłów. Ogrom pracy i zaangażowania, oraz świadomość tego, jak ważny jest dla dobrostanu każdego człowieka - las. Okazuje się, że dzieci są bardzo blisko przyrody. Rozumieją ją i czują intuicyjnie, dlatego „zielona edukacja” w tym zakresie ma ogromny sens i ogromny potencjał – podsumowuje Katarzyna Stoparczyk.
Podczas inauguracji dziennikarka w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie kontaktu z naturą w procesie wspierania dzieci, zwłaszcza tych przeżywających kryzys. Zaznaczyła, że nauczyciele pełnią kluczową rolę w trudnych momentach, a działania na świeżym powietrzu sprzyjają otwartości i zaufaniu. Wspomniała o badaniach, które pokazują, że tylko dwie godziny spędzone w zieleni tygodniowo mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie.
Krzysztof Konieczny, podkreślił, że „przyrodę można odkrywać blisko szkoły”, wskazując na lokalne rzeki i tereny zielone jako miejsce do nauki. Dodał, że uczniowie najlepiej przyswajają wiedzę, gdy mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach, a kluczem do sukcesu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, sugerując, aby zrobić zdjęcia podczas wycieczek i później poszukać informacji w szkole.
Wyróżnienia główne 13. edycji Planety Energii - pikniki dla dzieci i wsparcie lokalnej przyrody
- Jesienne krótkie dni nie dają zbyt dużo możliwości do obcowania z dziką przyrodą, stąd moje wielkie zafascynowanie tym wszystkim co zrobiły szkoły w sezonie 2024 - podsumowuje Krzysztof Konieczny. - Myślę, że przyszedł czas na czynną ochronę przyrody, na powrót do mówienia o gatunkach ginących i zagrożonych oraz unikalnych siedliskach, które znikają z mapy kraju każdego roku. Tym razem udało się zainteresować szkoły z tysiącami dzieci drzewami, które nie tylko same w sobie są ważnymi organizmami, ale też tworzą dom dla tysięcy innych gatunków. Ilość szkół, dzieci i poważnie zaangażowanych nauczycieli pokazuje jasno, że możemy zbudować nowy ruch na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego tego kraju.
Zwycięzcy 13. edycji konkursu:
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole w woj. wielkopolskim
- Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej k. Nowego Sącza w woj. małopolskim
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Parzymiechach w woj. śląskim
W tych trzech placówkach w grudniu zorganizowane zostaną Pikniki Bioróżnorodności. Odwiedzą je Ambasadorka i Przyjaciele Planety Energii, a szkoły otrzymają vouchery o wartości 11 tys. zł na stworzenie własnej Strefy Bioróżnorodności np. ogrodów deszczowych, przestrzeni do nauki na świeżym powietrzu lub podobnego typu rozwiązań sprzyjających ochronie przyrody i edukacji przy wyróżnionej placówce. Na dziesięciu nauczycieli wyróżnionych przez jury konkursu Planeta Energii za przygotowanie z uczniami najciekawszych sprawozdań z zajęć o bioróżnorodności, czeka udział w dwudniowych warsztatach z ambasadorami projektu. Odbędą się one w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich w Gdańsku.
Spośród wszystkich sprawozdań zgłoszonych przez grupy szkolne i przedszkolne wyłoniono sto, które w najlepszy i najbardziej zaangażowany sposób udokumentowały swoje włączenie się w ochronę przyrody. Dla nich także przewidziano nagrody. Każda z placówek otrzyma tzw. biopakiety, czyli zestawy zawierające m.in. podniesione grządki, hoteliki dla zapylaczy, karmniki dla ptaków oraz nasiona roślin miododajnych i warzyw. Dzięki nim dzieci będą mogły jeszcze lepiej poznawać świat przyrody i swój wpływ na otoczenie, obserwować efekty swoich działań wraz ze zmieniającymi się porami roku.
Lista wszystkich wyróżnionych placówek jest dostępna na stronie PlanetaEnergii.pl
Edukacja przez zabawę i kontakt z naturą trwa ponad dekadę
Przedsmak emocji, które będą towarzyszyć potrójnym finałom w postaci pikników bioróżnorodności w placówkach laureatów, można było zobaczyć podczas webinarów i warsztatów odbywających się w trakcie projektu w Stacji Morskiej w Helu. Nauczyciele uczestniczący w projekcie mogli doskonalić techniki związane z nauczaniem o przyrodzie podczas zorganizowanego dla nich webinaru. 9 października odbyło się spotkanie poświęcone doskonaleniu technik nauczania o przyrodzie, rozwijaniu postaw proekologicznych oraz temu, jak każdy z nas, nawet dzieci, może przyczyniać się do ochrony bioróżnorodności leśnej. Zapis transmisji z rozmów i wykładów dostępny jest na PlanetaEnergii.pl.
Planeta Energii, którą Energa z Grupy ORLEN zainicjowała w 2010 roku, od wielu lat pomaga w rozwoju wiedzy u dzieci. Pierwotną ideą programu było propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej i jej źródłach oraz bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu. Wraz z rozwojem projektu materiały wzbogacono o treści pozwalające lepiej zrozumieć świat energii wokół nas, wpływ naszych zachowań na ochronę środowiska czy wspieranie zrównoważonego rozwoju. Aktualnie Planeta Energii chce zwrócić dodatkowo uwagę nauczycieli i uczniów na świat przyrody i potrzebę dbania o bioróżnorodność, zwłaszcza lokalną.
Trzynasta, rekordowa edycja Planety Energii zgromadziła aż 640 klas. Łącznie z uczniami z wszystkich dotychczasowych edycji daje to ponad 330 tys. dzieci. 13. edycję patronatem honorowym objęli Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Lasy Państwowe.