O programie
Planeta Energii to realizowany od 2010 roku autorski program edukacyjny Energi z Grupy ORLEN, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego pierwotną ideą było propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej i jej źródłach oraz bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu.
Wraz z rozwojem projektu materiały wzbogacono o treści pozwalające lepiej zrozumieć świat energii wokół nas, wpływ naszych zachowań na ochronę środowiska czy wspieranie zrównoważonego rozwoju. Aktualnie Planeta Energii chce zwrócić dodatkowo uwagę nauczycieli i uczniów na świat przyrody i potrzebę dbania o bioróżnorodność, zwłaszcza lokalną.
Projekt stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia. Jego formuła sprawia, że nawet abstrakcyjne i z pozoru niełatwe tematy, pobudzają u najmłodszych ciekawość do odkrywania świata, chęć aktywnego udziału w zajęciach poszerzających wiedzę i wpajających prawidłowe nawyki, postawy i zachowania.
Wsparcie dla nauczycieli i rodziców
Dzięki programowi Planeta Energii nauczyciele mogą skorzystać z multimedialnych materiałów i ćwiczeń, scenariuszy zajęć i kart pracy. Mogą one pomóc w przeprowadzeniu nieszablonowych lekcji i udowodnić uczniom, że nauka może być wspaniałą przygodą, wspierać rozwój ich zainteresowań oraz zrozumienie otaczającego je świata.
Planeta Energii wspiera także rodziców w procesie kształcenia dziecka. Umożliwia wspólne zdobywanie wiedzy dzięki udostępnionym na stronie internetowej materiałom, przygotowanym merytorycznie i interesująco przez ekspertów zaangażowanych przez Energę z Grupy ORLEN. Oglądanie misji i wykonywanie zadań sprawdzających wiedzę, może pozwolić rodzicom na spędzenie z dzieckiem czasu w ciekawy i angażujący sposób. Planeta bawiąc – uczy, nie tylko poprzez stronę www, ale także podczas wykonywania zadań zaproponowanych w scenariuszach dydaktycznych. Mogą one być inspiracją do wspólnych wycieczek, ale też akcji wpływających na rozwój dzieci i ich zaangażowanie w pożyteczne inicjatywy np. na rzecz oszczędzania zasobów czy ochrony przyrody w najbliższej okolicy.
Nauka poprzez zabawę z odrobiną rywalizacji
Planeta Energii skierowana jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych i przedszkolnych zerówek, czyli dzieci w wieku 6-10 lat. Udział w programie to dla nauczyciela znakomita okazja, by wyjść poza schemat standardowych zajęć i w kreatywny sposób przeprowadzić z dziećmi lekcje na temat zagadnień szeroko rozumianej energii oraz bioróżnorodności wokół nas. Na projekt składają się:
- działania prowadzone w internecie (m.in. udostępnianie stale uzupełnianych materiałów edukacyjnych) na PlanetaEnergii.pl oraz w mediach społecznościowych
- cykliczny konkurs dla klas 0-3 szkół podstawowych oraz zerówek przedszkolnych, który sprawdza jak w praktyce nauczyciele wykorzystują materiały do edukacji najmłodszych
Trzy krainy do odkrycia
W ramach trzech „misji” udostępnione są multimedialne materiały dotyczące energii elektrycznej i bezpiecznego z niej korzystania, racjonalnego podejścia do odpadów i zagadnień związanych z ochroną bioróżnorodności.
- "Kraina bioróżnorodności" zaprasza na wyprawę, podczas której dzieci dowiadują się co to jest bioróżnorodność, poznają podstawowe czynniki zagrażające przyrodzie oraz nauczą się jak można ją chronić, zwłaszcza w najbliższym sąsiedztwie swojego domu i szkoły.
- „Kraina prądu” uczy dzieci czym jest prąd, skąd się bierze oraz jakie są źródła energii. Dzięki niej dzieci poznają zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych.
- „Kraina odpadów” natomiast edukuje, jak segregować odpady, co się dzieje z nimi po wyrzuceniu oraz jak zapobiegać ich niepotrzebnemu powstawaniu w codziennym życiu.
O czym edukuje nowa edycja?
13.edycja konkursu koncentruje się na ochronie drzew i ekosystemów leśnych, które odgrywają kluczową rolę w naszym środowisku. Uczestnicy będą mieli okazję poznać różnorodność gatunków drzew, ich znaczenie dla ekosystemów oraz ich wpływ na życie zwierząt i otaczającą przyrodę. Program zachęci również do refleksji nad konsekwencjami utraty drzew oraz podkreśli, jak ważna jest ich ochrona. Dodatkowo, skupimy się na prostych, codziennych działaniach, które każdy może podjąć, by wspierać bioróżnorodność. Działania takie jak budowa kompostowników, schronień dla jeży czy zaspokajanie potrzeb ropuch pokażą, jak małe inicjatywy mogą przyczynić się do ochrony środowiska. Program łączy edukację z praktycznymi rozwiązaniami, inspirując do troski o przyrodę w najbliższym otoczeniu.
Każda z misji zrealizowana jest w interaktywnej formie lekcji składających się ze słuchowisk lub multimediów wprowadzających do tematu, tłumaczących często trudne lub abstrakcyjne pojęcia oraz ćwiczeń przeznaczonych do rozwiązywania na tablicy interaktywnej czy też na ekranie komputera. Dodatkowo dzieci będą miały możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą, realizując praktyczne zadania w terenie, takie jak budowa schronień dla zwierząt czy działania związane z ochroną drzew i lokalnej bioróżnorodności.