Zadbaj o polskie lasy i dołącz do 13. edycji Planety Energii

Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jakie zagrożenia czyhają na ekosystemy leśne i jak możemy je chronić? O tym, dlaczego lasy są ważne dla naszego życia codziennego i jak nasze działania wpływają na ich stan, uczniowie dowiedzą się podczas 13. edycji Planety Energii. Ruszyła rejestracja do projektu.

W tegorocznej odsłonie Planeta Energii skupi się na ochronie bioróżnorodności, zwłaszcza w kontekście ekosystemów leśnych – uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajemnice lasów, poznając ich tajemnice i znaczenie dla polskiej przyrody. Adresowany do najmłodszych uczniów program uczy odpowiedzialności ekologicznej i wpływu małych działań na środowisko poprzez interaktywne lekcje i konkursy. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody, a szkoły mają szansę stworzyć własne strefy bioróżnorodności.

Ambasadorką 13. edycji Planety Energii jest Marzena Rogalska, dziennikarka telewizyjna i radiowa. - Planeta Energii od kilkunastu lat, dzięki nauczycielom z pasją, uczy dzieci, jak żyć bezpieczniej, być bardziej eko; poznawać i chronić piękną, polską przyrodę. Nawet tę najbliższą, za progiem naszego domu - mówi. - Planeta Energii zachęca do robienia małych rzeczy w swoich domach i szkole przekonując, że to wpływa na nasze otoczenie. Zakładanie domków dla jeży, ogrodów deszczowych, zbieranie wody, tworzenie karmników i budek lęgowych dla ptaków, a nawet poznawanie leśnej przyrody i dbanie o lasy – to coś, co każdy może robić codziennie.

Na potrzeby nowej edycji przygotowano specjalne materiały edukacyjne dla nauczycieli dostępne na platformie PlanetaEnergii.pl, które pozwolą przeprowadzić z dziećmi nieszablonowe lekcje o przyrodzie.

Ruszyła rejestracja do projektu - programie mogą uczestniczyć klasy 0-3 oraz zerówki. Aby wziąć udział, nauczyciele muszą przeprowadzić co najmniej jedną lekcję na temat bioróżnorodności, korzystając z materiałów dostarczonych przez Planetę Energii. Do 19 listopada należy przeprowadzić lekcje i złożyć konkursowe sprawozdanie.

Jak działa Planeta Energii?
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem „wodnej” edycji projektu:

ZAREJESTRUJ KLASĘ

Dla najbardziej zaangażowanych szkół przewidziano atrakcyjne nagrody. Trzy placówki, które zaprezentują najciekawsze projekty, otrzymają voucher na stworzenie Strefy Bioróżnorodności o wartości 11 000 zł, zestawy ekologicznych gadżetów oraz dyplomy i certyfikaty. Ponadto, aż 100 placówek (w tym laureaci) zostanie nagrodzonych pakietami edukacyjnymi pomocnymi w założeniu własnego eko ogródka, dodatkowo z budkami dla owadów, karmnikami dla ptaków itp., które posłużą do rozwoju lokalnej bioróżnorodności.

Planeta Energii oferuje nauczycielom niepowtarzalną szansę na wzbogacenie tradycyjnych lekcji o innowacyjne metody nauczania, które pobudzają ciekawość dzieci i zachęcają je do aktywnego odkrywania otaczającego nas świata. Program nie tylko uczy, ale też inspiruje do działań na rzecz ochrony przyrody.

- Każdy z nas dba o to co kocha - dlatego 13. edycja Planety Energii jest świetną okazją do tego, by na nowo zakochać się w lasach. Wsłuchać się w szum leśnych drzew, ruszyć na leśne wyprawy i odkryć historie, które kryją się we wnętrzu najstarszych pni. By otoczyć opieką miejsca, które na co dzień, otaczają czułym, przyrodniczym ramieniem... nas! - opowiada Aneta Chmielińska, pedagożka leśna, autorka książek o tematyce przyrodniczej oraz podcastu “Dzikoprzygody”, przyjaciółka Planety Energii. Razem z nią, grono Przyjaciół Planety Energii tworzą, Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Polskiego Radia, pisarka, reżyserka spektakli teatralnych, oraz Krzysztof Konieczny, przyrodnik i ornitolog z fundacji przyrodniczej ProNatura, popularyzator przyrody m.in. dzięki blogowi dbajobociany.pl i panodprzyrody.pl.

- Ostatnia powódź pokazała nam jak wielkie znaczenie mają lasy, zwłaszcza te górskie o charakterze naturalnym, które potrafią nie tylko spowolnić spływ wody, ale też zmagazynować ją w swej strukturze glebowej - dodaje Krzysztof Konieczny. - Zachowanie zwartych lasów to rzecz ważna dla bioróżnorodności i dla nas samych. Udział w projekcie Planeta Energii to mały krok w poznaniu złożonego świata ekosystemów leśnych, ale też ogromny krok dla najmłodszych poznających złożoność lasów i tego jak bardzo zależymy na ziemi od tych tlenodajnych obszarów.

ZASADY 13. EDYCJI

Podczas poprzednich edycji w Planetę Energii zaangażowało się około 310 tysięcy uczniów z całej Polski. Program kładzie nacisk na interaktywne doświadczenia i naukę poprzez zabawę, co czyni nawet najtrudniejsze zagadnienia zrozumiałymi i interesującymi dla dzieci. 

13. edycja Planety Energii to doskonała okazja, aby dzieci mogły zrozumieć, jak małe działania mogą prowadzić do wielkich efektów. Zaangażowanie w projekt sprzyja rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia, pracy zespołowej oraz kształtowaniu postaw proekologicznych, które będą miały wpływ na ich przyszłość.

Jak wykorzystać środki na własną strefę bioróżnorodności?
Zachęcamy do obejrzenia efektów zaangazowania SP1 w Strzelcach Krajeńskich

Oficjalna inauguracja projektu odbędzie się 9 października w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Dołącz do Planety Energii! Szczegóły na www.planetaenergii.pl

Załączniki

Ambasadorka 13. edycji Planety Energii: Marzena Rogalska

Przyjaciółka 13. edycji Planety Energii: Katarzyna Stoparczyk

Przyjaciel 13. edycji Planety Energii: Krzysztof Konieczny

Jedna ze zwycięskich szkół 12. edycji Planety Energii: SP 1 w Strzelcach Krajeńskich

Jedna ze zwycięskich szkół 12. edycji Planety Energii: SP 1 w Strzelcach Krajeńskich

Jedna ze zwycięskich szkół 12. edycji Planety Energii: SP 1 w Strzelcach Krajeńskich

Jedna ze zwycięskich szkół 12. edycji Planety Energii: SP 1 w Strzelcach Krajeńskich

Jedna ze zwycięskich szkół 12. edycji Planety Energii: SP 1 w Strzelcach Krajeńskich

Przyjaciółka 13. edycji Planety Energii: Aneta Chmielińska

Mecenas projektu:

Patronat honorowy:

Patronat medialny: